Share This:
Share This:

Kadınlarda saç ekimi

Sağlık koşullarının dikkate alındığı, aday olarak doğru kişi olduğunun tespitinden sonra ön görülen saç transferidir. Saç ekimi için daha çok erkek adaylar başvurmaktadır. Bayanlarda saç ekimi de doğru aday olabilmekle iyi sonuçlar açığa çıkabilecek bir işlemdir. Öncelikle bu konu için uygunluk var mı o tespit edilmelidir.

Kadınlarda saç ekimi için gerekli haller nelerdir?

  • Bölgesel olarak saç kayıpları varsa; para gibi kalıp halinde belirli bölgelerde saç kayıpları gözlemlenebilir. Nedenini araştırmak ve bir süre zamana bırakmak gerekebilir. Sekiz aya kadar yeni saçlar çıkmıyorsa saç ekimi için karar verilebilir.
  • Erkek tarzı saç dökülmeleri: bu tip rahatsızlığı olan bayanların hormon tedavisi görmesi gerekebilir. Saç ekimi için uygunluk kararı kılınırsa ensedeki saçlarda canlı kök hücrelerini bulmak gerekebilir.
  • Çekmelere bağlı dökülen saçlarda : psikolojik sorunlarla örtüşebilecek bu durumda kulak yanı saçlar sürekli çekildiği için dönüşümsüz dökülmelere maruz kalabilir.
  • Yanık ve yaralara bağlı saç kayıplarında; kadınlarda saç ekimi nedenlerinden biridir ve isteğe bağlı olarak ekim kararı alınabilir.
  • Ön çizgi için tercih varsa; kadınların kimisinde doğuştan ön çizgi geride olabilir ve yeni çizgi oluşturabilmek maksadı ile saç ekimi kararı verilebilir.

Kadınlarda saç ekimi nasıl yapılır?

Öncelikle kadınların saç dökülme sebeplerine inilir ve tedavi metotları düşünülür. Dönüşümsüz saç kayıpları varsa gerekli tahliller yapılarak her hangi bir sağlık sorununa neden olmayacağı tespit edilir. Ardından lokal anestezi ile adaydan greftler alınır. Kendi canlı saç bölgesi aday için donör bölge olacaktır. Sonrasında ekim sebebine göre istenen saç bölgesine greftler transfer edilir. Kadınlarda saç ekimi için daha çok ileri teknoloji olan FUE saç ekimleri tercih edilir.