Share This:
Share This:

Kanal Açma İşlemi Sırasında Acı Duyulur Mu?

Genetik saç dökülmesi, erken yaşlarda erkek ve kadınların yaşadığı estetik sorunlar arasında yer alır. Saç dökülmesi başladığı anda doktora başvurmak, kökleri sağlıklı olan saç tellerinin tekrar çıkmasını sağlar. Fakat geç kalındığında, kalıcı saç kayıpları oluşur. Çünkü dökülen saçların deri içinde canlılık süresi, iki yıldır. Bu süre içinde gerekli tedaviler yapılmadığında, saç kökleri deri içinde yok olur. Böyle durumlarda saç çıkartmak için, saç ekimi operasyonları kullanılmaktadır. Günümüzde geliştirilen acısız saç ekimi ise cerrahi müdahalelerden korkan kişiler için, büyük avantaj yaratır. Operasyonda lokal anestezi kullanıldığı için, saç ektiren kişi her hangi bir acı hissetmez.

Acısız Saç Ekiminde Hangi Teknik Kullanılır?

FUE tekniği, hem saç ekimi aşamasında hem operasyon sonrası iyileşme aşamasında, birçok avantaj sunan bir uygulamadır. Bu sebeple de son yıllarda daha çok FUE tekniği ile saç ekimi tercih edilir. Operasyonun aşamaları şu şekilde sıralanabilir;

Saç ekimi öncesi muayene; saç ektirmeyi düşünen kişi kapsamlı olarak muayene edilir. Saç sıklığı araştırılarak, ekilecek saç kökü miktarı belirlenir. Saç ekiminden önce ve sonra uyulması gereken kurallar, kişiye hatırlatılır.

Saç ekimi operasyonunda kanal açma; operasyon saç derisinin lokal anestezi ile uyuşturulması ile başlar. Uyuşturma işleminden sonra, saç ektiren kişi her hangi bir acı hissetmez. Saç ekimi için kanal açma işlemi ise gelişmiş cihazlar sayesinde, hijyenik koşullarda yapılır. Deri altına yapılan kanal açma işleminde, kişi her hangi bir acı hissetmez. Fakat açılan kanalların boyutları, oldukça önemlidir. Çünkü gereğinden dar veya geniş açılan kanallar, saç köklerinin yeterince beslenmesini önler.

Saç ekimi işlemi; açılan kanallara, donör bölgeden alınan sağlıklı saç kökleri yerleştirilerek, saç ekimi tamamlanır. Operasyon, ekilecek saç miktarına bağlı olarak, 2-10 saat arası sürer. Saç ekiminden sonra hemen eve çıkmak mümkündür. Saç ektiren kişi, ilk iki hafta operasyon bölgesini rüzgâr, güneş, yağmur gibi dış etkilerden korumalıdır. Dengeli beslenme, doğru saç bakımı ile ekilen saçlar 2-3 ay gibi kısa bir sürede çıkmaya başlar. Fakat asıl görüntü, bir yılın sonunda netleşir.