Share This:
Share This:

Kaş Dökülmesine Ne Sebep Olur?

Kadınların yüz güzelliğinde kaşların rolü tartışılamaz. Gözlerin güzelliğini daha belirgin hale getiren kaşlar, son yıllarda doğal görünümde ve kalın olarak tercih edilir. Daha evvelki yıllarda, sık olarak kaşlarını incelten, yani aldıran kadınlarda ise kaş küsmesi görülmektedir. Uzun süre kopartılmaya bağlı olarak, kıl köklerinin küsmesi ve tekrar çıkmaması kaş küsmesi olarak adlandırılır. Bazen ise kaş diplerindeki deride oluşan hastalıklar, kaş dökülmesine yol açar. Kaş kıran, egzama, mantar gibi hastalıklar neticesinde, kaşlar topaklar halinde dökülecektir. Günümüzde, dökülen kaş kıllarını tekrar çıkartmak için, birçok doğal tedavi yöntemi gündeme gelmektedir. Fakat dökülen kaşların yeniden çıkması, ince kaşların kalın hale gelmesi için, tek kalıcı çözüm, kaş ektirme operasyonlarıdır.

Kemoterapi Nedeni İle Dökülen Kaşlar

Çağımızın en yaygın ve tehlikeli hastalığı kanserin tedavisinde kullanılan kemoterapi, saçlar gibi, kaşlarında dökülmesine neden olur. Dökülen kaş kılları, tekrar çıksa da seyrelmiş olarak çıkacaktır. Kemoterapi nedeni ile dökülen kaşların, tekrar eski sağlığına ve gür görüntüsüne kavuşması için, kaş ekimi operasyonları kullanılır.

Yanlış Beslenme Nedeni İle Görülen Kaş Dökülmesi

Tıpkı saçlar gibi, kaş kılları da yanlış beslenme neticesinde hızla dökülmeye başlar. Kaşları besleyen, protein ve biotin içeren besinlerdir. Her gün bir bardak süt, bir adet yumurta, balık, et, fındık, ceviz gibi kuruyemişler tüketmek gerekir. Derideki hücreleri onaran protein, hem saçların, hem kaşların çok daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Deri Hastalıkları

Saç derisinde görülen hastalıkların hepsi, kaş derisini de etkiler. Kaş kıran, mantar egzama gibi hastalıklardan korunmak için, kaşları kaşımamak, elle temas etmemek ve temiz tutmak gerekir. Kaş kıran ve mantar sebebi ile dökülen kaşlar, uzun süre tedavi edilmediğinde tekrar çıkmayacaktır. Seyrelen kaşların tekrar çıkması için, kaş ekimi operasyonları tercih edilir. Kaş bölgesi küçük olduğu için, kaş ekimi maliyetleri de oldukça hesaplı olacaktır. FUE tekniği ile yapılan bu operasyonda, saç derisindeki sağlıklı saç kökleri, lokal anestezi ile kaş bölgesine ekilir. Operasyondan yaklaşık 3-6 ay sonra ise hayat boyu kalıcı olacak sağlıklı kaşlar çıkar.