Share This:
Share This:

Kellik Sorunu

Kellik problemi günümüzde sadece erkeklerde rastlanan bir sorun olmaktan çıkmış durumda. Artık kadınlarda da görülmeye başlamıştır. Saç dökülmesine sahip olan geni taşıyan kişilerde kimi zaman saç dökülmesi yaşanmayarak gen kendisini gizleyebilir. Ancak bu genin aktif duruma gelmesi için vücudun tanımlaması gerekmektedir. Geni aktif hale getiren durumlar arasında hormonlar, yaş ya da strese bağlı olan faktörler yer almaktadır.

Saç dökülmesi probleminin kadınlara kıyasla erkeklerde daha sık ve daha ileri safhada görülmesinin başlıca sebebi erkeklerde bulunan saç hücrelerinin kendini yenileme özelliğinin bulunmamasıdır. İnsan vücudunda hücre modellerine ve bulunduğu yere göre bazı hücreler ölebilir. Bu hücrelerden kimisi kendini yenileyebilirken kimisi de kendini yenilemez. Hücrelerin yenilenmediği kısımlardaki organlarda da bazı sorunlarla karşı karşıya kalınabilir. Erkeklerde bulunan saç hücreleri de aynı bu şekildedir. Ne yazık ki erkek saç hücreleri öldükleri zaman bir daha yenilenme özelliğine sahip değillerdir. Buna bağlı olarak da saçlarda dökülme ve sonraki zamanlarda ise kellik sorunu gün yüzüne çıkar.

Kellik Sorunu Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesinin sıklığından kaynaklı olarak kellik sorununu en çok yaşayan erkeklerde sadece genetik sebeplerle dökülme başlar. Erkeklerin en büyük görsel problemi haline gelmiş olan kellik sorununun çözümü artık oldukça kolay.

Genetik yapıdan kaynaklı olan saç dökülmesi birden bire oluşmadığı, daha öncesinde bize bazı sinyaller verdiği için engelleme şansımız artmaktadır. En önemli belirti15 ila 20 yaş aralığında saç kalitesindeki azalmalarla kendisini gösterebilir. Saç dökülmesinin diğer belirtileri olarak da saçlarda matlaşma, incelme, parlaklığın azalması ya da saçın şekil alamaması gibi durumlar görülmektedir. Her geçen gün düşen saç kalitesini arttırmak amacı ile H ve B7 vitaminlerinin vücuttaki miktarının takip edilmesi çok önemlidir. Vücuttaki H ve B7 vitaminlerinin azlığı bazı besinler ile ortadan kaldırılabilir.

DHT hormonu ile ilgili olarak ortaya çıkan saç dökülmesi (kellik) sorunu kalıtsal nedenlerle oluşur. 15 ila 20 yaş aralıklarında saçlardaki kalite kaybı sorununun ortaya çıkmasıyla çalışır duruma geçen DHT hormonu saç köklerini hasara uğratan bir mikrop türüdür. Bu mikrop türüne eğer karşı konulmazsa 2-3 sene içerisinde kel kalırsınız. Bu hormon türünün verdiği zararlardan korunmak için ise bir takım saç taviyelerinden yararlanabilirsiniz.