Share This:
Share This:

Kepeğin Sebep Olduğu Saç Hastalıkları

Saç derisinin aşırı kuruması, kepek oluşumunu hızlandırmaktadır. Kepek sorunu toplumda sık karşılaşılan bir sorun olduğu için, gerekli saç bakım ürünleri kullanmak ve erken dönemde tedavisini yaptırmak gerekir. Çünkü ilk başlarda sadece kepek gibi görünün sorun, zamanla büyüyerek saç derisinde hastalıklara yol açar. Kepek oluşan saç derisi, aşırı kaşınır. Kaşıma esnasında ise saç derisinin mikrop kapması mümkündür. Saç derisinde gözlemlenen saç kıran ve saç mantarı gibi birçok hastalık, bakterilerden kaynaklanır.

Saçta Kepeklenme Nedenleri

1- Saçların belli aralıklar ile yıkanması önemlidir. Gerektiğinden sık veya seyrek yıkamak, saç derisinde kepeklenmeye yol açar.

2- Yanlış saç bakım ürünleri, kepek oluşturabilmektedir. Yağlı saça; kuru saçlar için satılan şampuanlardan kullanmak, saçların daha fazla yağlanmasına, kuru saça; yağlı saçlar için satılan şampuanlardan kullanmak ise saç derisi ile birlikte saçlarında kurumasına neden olur. Her iki durum da saç kepeğini artıracaktır.

3- Az su içmek, saç derisinin kurumasına ve pullanıp dökülmesine, yani kepeğe neden olur. Her gün düzenli olarak iki litre su içmek, saç sağlığı için de gereklidir.

Kepek Hangi Saç Hastalıklarına Neden Olur?

Kepek sorunu yaşayan kişi, sık olarak saç derisinde kaşıntı hisseder. Kaşınma sırasında ise tırnak aralarında yer alan mikroplar saç kıran, saç derisi mantarı gibi hastalıklara yol açar. Her iki hastalıkta, yoğun olarak saç kayıpları yaşanmasına neden olur. Yani kepek sorunu kısa süre içinde büyür ve saç dökülmesine neden olur. Tüm bu hastalıklar nedeni ile saç dökülmesi yaşayan kişiler, saç ekimi operasyonları sayesinde, eski sağlıklı saçlarına kavuşabilir. Fakat ilk olarak saç derisindeki hastalıkların, çok fazla yayılmadan tedavi edilmesi gerekir.

Saçta Kepeklenmeyi Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Saç yapısına uygun saç bakım ürünleri kullanmak gerekir. Yine piyasada belli markaların ürettiği kepeğe karşı etkili şampuanlardan kullanmak, kepek oluşumunu erken dönemde önleyecektir. Ayrıca hazır gıdalar yerine, ev yapımı doğal gıdalar ile beslenmek ve her gün iki litre su içmek gerekir. Kepek oluşumunu önleme özelliği bulunan elma sirkesi, her banyodan sonra kullanılabilir.