Share This:
Share This:

Kepek Oluşumu Nasıl Önlenir?

Saçlarda Kepek Problemi

İnsan vücudunun tamamını kaplamakta olan deri (cilt) belirli aralıklarla kendini sürekli olarak yenilemektedir. Tıpkı yaz aylarında sıcak havadan kaynaklı vücudumuzun belirli yerlerinin soyulması gibi. Ölü deri elbise ile fark edilmeden atılırken, saç derisi minik pulcuklar şeklinde görünür. Bu minik pulcuklara da kepek adı verilir. Saçlardaki kepek oluşumu sadece görüntüyü bozmakla kalmaz. Bir süre sonra saç derisini rahatsız etmeye de başlar.

Sabun veya Şampuan Kepek Yapar mı?

Halk arasında kepek problemi daha çok kullanılan sabunlardan veya şampuanlardan kaynaklı olarak bilinmektedir. Ancak kepek sorununun kullanılan sabun ya da şampuanlar ile hiçbir alakası bulunmamaktadır. Yalnızca içerdiği kimyasal oranı yüksek olan şampuanlar kepek oluşumuna sebep olabilir. Ancak kepek oluşumunun başlıca sebebi saçtaki yağ salgısının yeteri miktarda olmamasıdır. Yağlı saçlar tıpkı yeni yıkanmış gibi sürekli nemlidirler. Ancak yağ salgısı yeteri miktarda bulunmayan kişilerin saçları kuru olur. Saçlardaki kuruluk ise kepek oluşumuna ve saçların kırılıp, dökülmesine neden olur.

Kepek Oluşumu Nasıl Önlenir?

Bir diğer adı kepek olan, saç derisinin pulcuklar şeklinde dökülmesini önleyebilmek için saç derisine gerekli olan bakım yapılmalıdır. Çünkü bakım yapılmadığı takdirde oluşan kepekler ciltte kızarıklığa ve kaşınmaya sebeptir. Bunun dışında kepekten korunmak için ilk sırada kepek şampuanları yer alır. Marketlerde veya eczanelerde satışı yapılmakta olan kepek şampuanların çeşitli etkileri vardır ve her biri farklı özelliklere sahip olduğu için öncelikle saç derinize hangisinin daha iyi geldiğini tespit etmelisiniz veya bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Ancak şampuan dışında kepek oluşumunu engellemek için daha farklı yollar da vardır. Kepekten kurtulmak ya da önlem almak istiyorsanız, sabahın erken saatlerinde güneşte bir süre oturabilirsiniz. Bu sayede de gün ışığında bulunan D vitamini saç diplerini besler. Bunun dışında saç şekillendirici elektronik aletler kullanmaktan, aralıklarla da olsa saçlara fön çektirmekten, saçları boyatmaktan, içerdiği kimyasal miktarı yüksek olan şampuanları tercih etmekten, stres yapmaktan kaçınıp, düzenli ve yeterli miktarda su tüketebilirsiniz.