Share This:
Share This:

Kepek Oluşumunda Saç Bakımının Rolü

Saçlarda kepek, birçok sebepten oluşabilir. Bazı saç derisi hastalıkları, yanlış saç bakımı, saç yapısı, kullanılan saç bakım ürünleri, saç kepeğine yol açabilir. Görüntü olarak kişiyi rahatsız eden kepek, zamanla çoğalır. Saç telleri arasında oluşan minik beyaz tozlar, kişiyi görsel olarak oldukça rahatsız eder. Hatta saçlarda kirli imajı oluşturur. Oysa saçı aşırı yıkamak ta kepeklenmesine neden olmaktadır. Bu sebeple saç bakımının kepek üzerinde etkisi, oldukça önemlidir. Kepeği yok etmek için, piyasada çok fazla ürün mevcuttur. Fakat bu ürünler seçilirken, dikkatli olunması gerekir. Zira saç bakım ürünlerinin bazılarında, zararlı kimyasallar mevcuttur. Saçın dengesini bozan, saç tellerinin zamanla dökülmesine neden olan bu kimyasallar, birçok Avrupa ülkesinde yasaklanmıştır. Saç bakım ürünü alırken, saç yapısına uygun, doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Kepek Önlemek İçin Doğru Saç Bakımı

Saç kepeği, aşırı kuru veya aşırı yağlı saçlarda fazlaca görülür. Bu sebeple saç yıkama sıklığının dikkatle ayarlanması gerekir.

  • Saç yıkama sıklığı, haftada 2-3 defa olmalıdır. Toplumda ‘’yağlı saçın çok yıkanması gerekir’’ gibi yanlış bir kanı vardır. Oysa saçı çok sık yıkamak, derinin daha fazla yağ salgılamasına neden olur. Çok seyrek yıkamak ise saç derisinin mikrop kapmasına neden olacak, deride kepeklenme ve yaralar görülecektir.
  • Kuru saçı olan kişilerin, su içmeyi alışkanlık haline getirmesi önemlidir. Çünkü her gün içilen 2 litre su, saç derisinin nemini dengeler. Susuz kalan saç derisi ise kuruyup dökülmeye başlar. Bu döküntüler ise kepektir.
  • Saç şekillendirici; tarak, fırça gibi aletlerin, dikkatle seçilmesi önemlidir. Aşırı sert tarak ile saçları kazırcasına taramak, kepek oluşumunu artırır.
  • Saç bakımında kullanılan ürünlerin, saç yapısına göre seçilmesi gerekir. Yağlı saçlara; yağlı saçlar için üretilen şampuanlardan, kuru saçlara; kuru saç için üretilen şampuanlardan kullanmak gerekir.

Kepek Saç Dökülmesine Yol Açar Mı?

Kepek, saç derisini kapatarak, kaşıntıya ve saç dökülmesine neden olur. Uzun süre tedavi edilmediğinde ise saçlar ancak saç ekimi operasyonları ile tekrar çıkartılabilmektedir. Özellikle FUE tekniği ile saç ekimi, kısa ve ağrısız bir işlem olduğu için, kaybedilen saçların kısa sürede kazanılmasını sağlar.