Share This:
Share This:

Kepekten Kurtulmanın Alternatif Yolları

Saçlarda zaman zaman oluşan kepek, görsel olarak çirkin göründüğü için kişiyi rahatsız eder. Saçların arasında bulunan minik toplar, saçta kirli izlenimi yaratır. Fakat saç kepeği, saç kiri ile direk alakalı değildir. Saç derisinde oluşan bazı sorunlar, kepek oluşumunu hızlandırır. Özellikle yanlış seçilen saç bakım ürünlerinin, saçta ilk belirtisi saç kepeğidir. Çünkü her saç yapısına uygun hazırlanmış, saç bakım ürünleri mevcuttur. Yağlı saç için saçı daha fazla yağlandıran şampuan kullanmak, saç diplerinde hemen kepek oluşturacaktır. Yine kuru saçı olan kişilerde, saçı daha fazla kurutan şampuan kullanmak, kısa süre içinde kepeklenme yapar.

Kepekten Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Saçta kepek oluşum sebepleri oldukça farklıdır.

  • Saç bakım ürünlerinin, saçın özelliklerine dikkat edilmeden, yanlış seçimi.
  • Kullanılan saç bakım ürünlerinin içerdiği, zararlı kimyasallar. Saçın dengesini bozan ve kanserojen etki gösteren kimyasalların belli oranda bulunması şarttır.
  • Saç yıkama sıklığının doğru ayarlanamaması. Saçı gereğinden fazla yıkamak, saçın yağ salgılama dengesini bozacak, kepek oluşumunu hızlandıracaktır.
  • Saçları sürekli sıkı şekilde bağlamak, kepeğe yol açar. Her gün atkuyruğu veya topuz yaparak saçı bağlamak, saç deri ve köklerinin hava almasını önleyerek, saç diplerinde kepeklenme
  • Saç yapısı. Bazı insanlarda saç derisi oldukça kurudur ve bu tür saçlar kepeklenmeye daha yatkın olur.

Saç Kepeğini Önlemek İçin Alternatif Yöntemler

Kepek sorunu ilk çıktığı anda, doktora başvurmak gerekir. Çünkü piyasada satılan kepek önleyici kaliteli markaların ürünleri mevcuttur. Doktorun önerisine destek olmak için evde bazı bitkisel karışımlar kullanılabilir.

Sirke ile kepeği önlemek; kepek oluşan saç derisini tedavi etmek amacı ile sirke kullanmak mümkündür. Banyoda en son durulama suyuna katılan bir çorba kaşığı sirke, saç diplerine dökülmelidir. Sirke hem saçların parlamasını, hem saç derisinde oluşan bakterilerin yok olmasını sağlar.

Karbonat ile kepeği önlemek; mutfaklarda kullanılan karbonatta sirke ile mücadelede etkilidir. Saç diplerine karbonat dökerek, 1-2 saat bekletmek, sonrasında saçı yıkamak gerekir. Haftada birkaç defa uygulanan bu yöntem kepeklerin kısa süre içinde yok olmasını sağlar.