Share This:
Share This:

Kök Alınan Bölgede Tekrar Saç Çıkar Mı?

Saç ekimi işleminde, genellikle dayanıklı yapısı sebebi ile ense bölgesindeki saçlar donör olarak kullanılır. Bu bölgeden alınan saçların tamamı, geri çıkmayacak, bu bölge seyrek olarak kalacaktır. Fakat kafanın arka kısmında kalan ense bölgesindeki seyrelmeler, dikkat çekmez. Ayrıca deneyimli kliniklerde yapılan operasyonlarda, ensede yer alan saç kökleri oldukça dikkatli seçilir. Yani orantılı şekilde çıkartılan ensedeki saç köklerinin yokluğu, dışarıdan fark edilmez. Saç ekiminde, saç derisindeki boşluk boyutuna bağlı olarak, değişik sayıda saç kökü nakledilebilir. Bölgesel saç dökülmesinde genellikle tek seferde alınan 3000 saç kökü yeterli gelmektedir. Tüm kafa derisine saç ekiminde ise hem ensedeki saç kökleri hem göğüs ve sırt bölgesindeki kıllar kullanılabilir.

Geniş Bölgelere Saç Ekiminde Kullanılan Saç Kökleri

Tüm kafa derisindeki saçları dökülen insanlara saç ekimi, genellikle FUE tekniği ile yapılır. Çünkü bu teknik sayesinde 3000-4500 saç kökü nakletme olanağı mevcuttur. Ancak kafasında hiç saç bulunmayan kişiler için göğüs ve sırt kıllarının yeterli olup olmadığı önem kazanır. Bu bölgelerdeki tüm kıllar kullanılarak yapılan saç ekiminden sonra, aynı bölgelerde tekrar kıl çıkmayacaktır.

Bölgesel Saç Ekiminde Kullanılan Saç Kökleri

Tepe ve alın bölgelerindeki saç dökülmelerinde; hem FUE tekniği hem FUT tekniği kullanılabilir. Çünkü bölgesel saç ekilmesinde, 2000-3000 saç kökü yeterli gelecektir. Ense bölgesinden alınan bu saç kökleri, uzun yıllar dayanıklı olur. Yine ense bölgesinden orantılı şekilde alınarak, saç ekiminde kullanılan bu köklerden tekrar saç çıkmaz. Fakat doktor tarafından dikkatle seçilen saç köklerinin yokluğu, fark edilmeyecektir.

Ekilen Saçlar Ne Zaman Dökülür?

Saç ektirme operasyonlarında, genellikle ense bölgesinden veya vücut kıllarından donör alınır. Bu saç kökleri, saç dökülmesine neden olan DHT hormonundan etkilenmez. Alınan kökler, oldukça dayanıklıdır, hayat boyu kullanılır. Çok uzun yıllar yaşayan kişilerde, ekilen saçlar diğer saçlardan çok sonra, yani en son olarak dökülür. Fakat saç ekiminden sonra, saç derisinde daha önce bulunan mevcut saçların dökülmesi mümkündür. Bu sebeple saç ektirme operasyonlarının, dökülmenin yavaşladığı 28 yaş sonrası yaptırılması tavsiye edilir.