Share This:
Share This:

Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kulak estetiği ameliyatları, birkaç amaç ile yapılır. Kepçe kulakları düzeltmek, kulak kıvrımını şekillendirmek veya kulakları ebat olarak daha küçültmek için yapılan kulak ameliyatları, küçük yaşlarda yapılması önerilen ameliyatlardır. Çünkü henüz çocuk yaşta, kulaklarındaki şekil bozukluğu sebebi ile akranlarından uzaklaşan çocuk sayısı oldukça fazladır. Diğer estetik müdahalelerin aksine, kepçe kulak operasyonları için en uygun yaş; okul öncesi yani 4-6 yaş olarak kabul edilir. Çünkü bu yaşlardaki çocukların kulak gelişimi oturacaktır. Yaşı küçük olan çocuklar için; genel anestezi, ameliyat sırasında kıpırdamayacak kişiler için; lokal anestezi uygulanan bu operasyonlardan sonra, aynı gün eve çıkmak mümkün olur.

Kulak Ameliyatları Hangi Durumda İhtiyaçtır?

Genetik yapı sebebi ile bazı insanlar doğuştan kepçe kulak olarak dünyaya gelir. Yine bazen bedene göre daha büyük kulaklar mevcuttur. Kulak üst kısmındaki çıkıntılı şekil bozukluğu veya kulak memesinin farklı şekilde olması, kulak estetiğini zorunlu hale getiren durumlardır. Bu tür durumlarda kulak estetiğine ihtiyaç duyulur. Çünkü bu operasyonlar sayesinde, kulağın kıkırdak kısmına girilerek, yeniden kulak şekillendirme operasyonu yapılabilir. Yaklaşık 1-2 saat içinde tamamlanan kulak ameliyatından sonra, hiçbir iz kalmayacaktır.

Kulak ameliyatında uygulanan yöntem; operasyon sırasında, kulakların arka kısmından kesi yapılarak, kıkırdak dokuya ulaşılır. Gerekli durumlarda kıkırdak dokunun bir kısmı çıkartılır. Küçültme gerekmediğinde ise kulaklar bir miktar törpülenir. Kulak şekli muhafaza edilerek, kulaklar arka kısma, yani başa doğru yaslanarak dikiş atılır. Son yıllarda kullanılan estetik dikişler sayesinde dikişleri tekrar aldırmak gerekmez. Atılan dikişler, kendiliğinden eriyecektir. Operasyondan çıkan hastaya, baskı uygulayan bandajlar takılır. Kulak şeklinin daha kolay oturması için takılan bandajlar, hareket anında kulağın sabit kalmasını sağlayacak ayrıca ağrı oluşumunu engelleyecektir.

Kulak ameliyatından sonra iyileşme süreci; operasyon tamamlandıktan hemen sonra, ayağa kalkmak mümkündür. İlk 2-3 gün hafif sancılar oluşabilir. Doktorun önerdiği ağrı kesici ilaçlar ile bu sancılar giderilir. İlk günlerde ağır işlerden ve spordan kaçınmak gerekir.  Kulak ameliyatlarından sonra, okul dönemindeki çocukların; bir hafta evde dinlenmesi, yetişkinlerin ise 3 gün dinlendikten sonra işine dönmesi mümkündür.