Share This:
Share This:

Kulak Ameliyatında Yaş Sınırı Var Mıdır?

Doğuştan kepçe kulak olarak dünyaya gelen çocukların, okul döneminde çeşitli sorunlar ile karşılaşması kaçınılmazdır. Kulakların öne doğru eğimli olması nedeni ile arkadaşları arasında alay konusu olan çocuklar, zamanla yalnızlaşır. Topluma çıkmak istemez. Yine kulakların ebat olarak yüze göre daha büyük olması, insan psikolojisini bozan bir durumdur. Bu gibi fiziksel sorunlar, diğer estetik müdahalelerin dışında erken dönemde giderilmeye çalışılır. Çünkü 4-5 yaşına gelen çocuğun, kulak gelişimi tamamlanmış sayılır. Yani kulak estetiği için en uygun dönem olarak okul öncesi kabul edilir. Fakat bu yaşlardan sonra da hayatın her aşamasında kulak estetiği(otoplasti) olmak mümkündür.

Kulak estetiğinde başarı oranı; genel olarak kulak estetiğinde başarı oranı %80’dir. Fakat bazı durumlarda kulak dikişleri yeterli gelmeyebilir, yani kulaklar tekrar açılır. Bu gibi durumlarda revize ameliyatlar yapılmaktadır.

Küçük Çocuklar İçin Kulak Estetiği

Kulak estetiği günümüzde kolay yapılan operasyonlardır. Genellikle lokal anestezi tercih edilir. Fakat yaşı küçük olan çocukların, operasyon sırasında türlü sorunlar çıkartma ihtimali bulunur. Bu sebeple gerektiğinde genel anestezi kullanılabilir. Operasyon süresi ise genellikle 1-2 saattir. Kulakların kıkırdak kısmına girilerek, kıkırdak dokuya arkaya doğru eğim verilir. Yine normalden büyük kulaklar için, kulak şekli muhafaza edilerek, kıkırdak dokudan fazlalık çıkartılır. İç dikişiler sayesinde, dışarıdan görünen herhangi bir iz kalmayacaktır. Zaten tüm müdahale kulak arkasından olduğu için, dikiş izleri bu bölgeye ustaca gizlenir. Kendiliğinden eriyen estetik dikişler, dikiş aldırmayı gerektirmez.

Kulak Estetiğinden Sonra Bakım

Kulak estetiği tamamlandıktan hemen sonra, hasta ayağa kalkabilir. Kulak bölgesindeki şeklin sabitlenmesi için bu bölgeye bandaj uygulanır. Bu bandajların iki hafta kadar takılması önemlidir. Özellikle küçük çocuklarda bandaj uygulaması, oldukça işe yarar. Hastaneden çıktıktan sonra 1-3 gün hafif derecede ağrılar oluşacaktır. Bu dönemlerde ağrı kesici ilaçlar kullanmak gerekir. Hasta bir hafta sonunda normal hayatına geri döner.

Kulak estetiği sonrası; daha önce kulaklarındaki görüntü sorunu yüzünden hayatı zorlaşan ve içe kapanan birey, operasyondan hemen sonra rahatlayacaktır. Sosyal hayat canlanır, insan ilişkileri pozitif hale dönüşür.