Share This:
Share This:

Liposuction Nedir?

Her insanın beden yapısı, bir birinden farklıdır. Bazı insanlar kilo aldığında, tüm yağlar kalça bölgesinde birikir. Bazı insanlarda ise alınan kilolar; göbek veya göğüs bölgesinde birikecektir. Bölgesel yağlanma adı verilen bu durum ise kişiyi olduğunda daha kilolu gösterir. Bölgesel yağlanmada, ameliyatsız olarak yağ aldırma işlemi tercih edilir. Liposuction ile yapılan bu işlem sırasında, bölgesel fazlalığı olan kişinin yağ alınacak bölgesi, lokal anestezi ile uyuşturulur. Ardından gelişmiş vaser liposuction, yağlı bölgelere tutularak, yağların erimesi sağlanır. Çok ince hortumlar yardımı ile dışarı çekilen yağlar, bazen vücut şekillendirmede kullanılmaktadır. Kişinin kendi yağları olduğu için, kalçaları dolgun göstermek, memeleri büyütmek veya çarpık bacakları bu yağları kullanarak düzeltmek mümkündür.

Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanır?

Vaser Liposuction, yalnızca yüz bölgesinde kullanılmaz. Yüz dışında; kalça yağlarını, göbek yağlarını, kol ve bacak yağlarını, sırt yağlarını ve çene altında oluşan gıdı yağlarını, liposuction ile aldırmak mümkündür. Kullanılan teknolojik liposuction, yağ aldırma işlemi sırasında deriye masaj yapar ve deriyi gerer. Yani yağ aldırma sonrasında, deri sarkması meydana gelmeyecektir. Operasyon tamamlandıktan hemen sonra eve çıkılabilir. Fakat liposuction ile yağ aldırma işleminden sonra, 2 hafta ağır işlerden kaçınmak ve 4 hafta kadar spora ara vermek gerekir.

Liposuctionun Avantajları Nelerdir?

Yağ aldırma operasyonları, uzun yıllardan beri tüm dünyada kullanılan operasyonlardı. Fakat önceki yıllarda bölgesel yağlar, klasik vaserler veya cerrahi teknikler ile çıkartılırdı. Operasyon sonrasında uzun süre şişlik ve morarma yaşanması, kişinin sosyal hayatının uzun süre aksaması kaçınılmazdı. Günümüzde kullanılan vaser liposuction ise bölgesel yağ aldırmayı acısız ve sancısız hale getiren bir uygulama olarak dikkat çeker.  Operasyon sonrasında ilk birkaç gün korse kullanmak gerekir. Şişlik ve morarma minimuma inecektir. İyileşme süreci ise oldukça kısadır. İlk hafta dinlenen kişi, bir haftadan sonra işine dönebilir.

Liposuction ile yağ aldırma sonrası; liposuction ile yağ aldıran kişi, anında birkaç kilo vermiş bir görüntüye kavuşur. Özellikle kişiyi oldukça yaşlı ve yorgun gösteren, çene altından alınan yağlar, birkaç yaş gençleşmiş olarak klinikten çıkmanızı sağlayacaktır.