Share This:
Share This:

Lohusalık Döneminde Saç Dökülmesinde Artış

Saç dökülmesi, genellikle erkeklerin yaşadığı bir sorun olsa da bazı dönemlerde kadınlar için de büyük sıkıntılar oluşturur. Hatta genetik saç dökülmesinin, erkeklerde olduğu kadar kadınlarda da etkili olduğu bilinmektedir. Özellikle hamilelik, lohusalık ve menopoz dönemlerinde, erkeklik hormonu olan testosteron kadın vücudunda da artış gösterir. Bu gibi durumlarda, vücudun bazı bölgelerinde kıllanma, saçlarda dökülme gibi etkileri mevcuttur. Fakat kadınlarda hamilelik ve lohusalık nedeni ile dökülen saçlar, büyük oranda geri çıkar. Çıkmayan saçlar için ilk olarak, doktora başvurmak gerekir. Çünkü dökülen saçların kökü, iki yıl canlılığını sürdürecektir. Gerekli tedaviler yapıldığında, bu saç köklerinden saç çıkartmak mümkündür.

Lohusalık Nedeni İle Dökülen Ve Çıkmayan Saçlar

Hamilelik sonlanmasına rağmen, dökülen saçlar çıkmıyorsa, 2-3 ay beklemek gerekir. Bu sürenin sonunda çıkmayan saçlar için, saç ekimi düşünülebilir. Fakat lohusalık sırasında saç ekimi, bebeği olumsuz etkiler. Çünkü emzirme döneminde olan annenin aldığı narkoz, süt kanalı ile bebeğe geçer. Lohusalık döneminden 6-8 ay sonra, yani emzirme dönemi geçtikten sonra saç ekimi yapılabilir. Üstelik günümüzde ağırlıklı olarak FUE tekniği kullanılarak yapılan saç ekimi operasyonları, bebek bakımını da etkilemez. Çünkü yalnızca bir gün normal hayatın aksamasına neden olur.

Lohusalık Döneminden Sonra Yapılan Saç Ekiminin Aşamaları

Süt verme dönemi sona erdikten hemen sonra doktora başvuran kişinin, ilk olarak saçlarındaki dökülme oranı belirlenir. Hangi bölgelere saç nakledilmesi gerektiğine karar verilir. Bir sonraki aşama ise operasyondur. Saç ekimi, daha kolay tamamlandığı için FUE tekniği kullanılarak gerçekleştirilir. Daha sağlıklı saç köklerinin yer aldığı ense bölgesindeki sağlıklı saçlar seçilerek, kelleşen bölgelere nakledilir. Ekilen saç kökü sayısına göre saç ekimi operasyonu, genellikle 2-6 saat içinde tamamlanır.

Lohusalık döneminde saç ekimi sonrası; saç ekilen kişi, operasyondan hemen sonra evine çıkabilmektedir. On günlük titiz bir bakım ile sosyal hayata tekrar dönmek mümkündür. Fakat bu süre içinde saç derisine; güneşin, yağmurun, rüzgârın temas etmemesi gerekir. Ekilen ilk saç köklerinin çıkma süresi, 2-4 aydır. Bir yılın sonunda ise eskisi gibi sağlıklı ve gür saçlara kavuşmak mümkün olur.