1990 senelerinde keşfedilen FUT yöntemi ve onun ardından bulunan FUE tekniğinin başarısı sayesinde saç ekim operasyonları artmış ve yüksek başarı oranlarına ulaşmıştır. FUE ekim tekniği günümüzde en çok tercih edilen yöntem olmaktadır. FUE saç ekimi, genel olarak izsiz saç ekim yöntemi olarak da adlandırılabilir. Bu yöntemin FUT tekniğinden farkı ise saç köklerinin teker teker çıkarılmasıdır. FUE tekniğinin gelişmesiyle yeni saç kökü alım yöntemleri de ortaya çıkmıştır. Bu yöntemlerden biri manuel punch (manuel panç) olarak adlandırılan yöntemdir. Temel prensip ise saç köklerinin punç ismi verilen ince uçlar tarafından gevşetilmesi ve pen-set adı verilen cımbız işlevi gören medikal bir alet tarafından toplanılmasıdır.

Manuel punch yöntemi sadece saç ekiminde değil aynı zamanda diş hekimliğinde ve bazı medikal operasyonlarda da kullanılmaktadır. Bu işlem piasemen adı verilen bir çeşit alet yardımıyla uygulanır. Kalemi andıran bu cihazın ucuna saç kökünün büyüklüğüne uygun olarak farklı boyutlarda punç uçlar takılır ve operasyona başlanır. Kullanılan punç uçlar 0,4 mm ya da 0.8 m çaplarında değişir. Her bir uç tek kullanımlıktır. Doktor cihazı manuel olarak yani el yordamıyla döndürür ve saç kökü gevşer. Gevşetilen bu kökler ise micropen-set ile teker teker toplanır.

Manuel punch uygulaması süre olarak daha uzundur ve son derece dikkat isteyen bir uygulamadır. Ortalama 7 saat ayırmak gerekmektedir. Greft alımı oldukça yüksektir. Yaşanan kayıp %1 civarıdır.  Ayrıca donör  bölgesindeki harabiyet klasik çıkarma tekniklerine göre daha azdır ve bu sayede iyileşme  daha hızlı gerçekleşir.

Operasyon hasta oturur haldeyken yapıldığı için bir seansta 2500 greft alınabilmektedir. Manuel punch alım tekniği diğer tekniklere göre daha zordur. Dünya’da sadece elit saç merkezleri tarafından uygulanabilmektedir.

Bu tekniği Saç Ekimi İzmir olarak merkezimizde  uygulamaktayız.

Daha Fazla Bilgi Almak İster Misiniz?

Uzmanlarımıza Ücretsiz Danışın