Share This:
Share This:

Meme Küçültme Veya Büyütme Operasyonları

Memelerin şekli ve ebatları, kadınlar tarafından çok önemsenir. Normalden daha küçük memelere sahip kadınların, psikolojik sorunlar yaşaması ve kendini eksik hissetmesi mümkündür. Normalden daha büyük memeler ise çeşitli sağlık sorunlarına yol açar. Ayrıca meme şeklinden dolayı, giysilerin bedende çirkin durması kaçınılmazdır. Büyük memelere sahip olan kadınlar, sık sık sırt ağrıları yaşamaktadır. Bu gibi durumlarda, meme şekillendirme operasyonları, yoğun olarak kullanılır. Ayrıca kanser hastalığı veya kazalar neticesinde oluşan meme kayıpları da bu operasyonlarda kolayca düzeltilir.

Meme Küçültme Operasyonları Nasıl Yapılır?

Memelerinin büyük görüntüsünden şikayet eden kadınların, tercih ettiği bir operasyondur. Bazen meme ucundan bazen ise meme altından kesiler açılır.  Memelerde sarkma varsa, deri fazlası çıkartılır. Fazla yağ dokusu kesilip alınarak, memeler toparlanır. Aynı işlem sırasında meme ucundaki şekil bozuklukları da düzeltilir. Operasyon anında özel estetik dikişler kullanıldığı ve dikişler görünmeyen bölgelere gizlendiği için, sonuç oldukça doğal olacak dikkat çeken iz kalmayacaktır.

Meme küçültme operasyonları; genellikle 1-2 saat süren operasyonlardır. Genel anestezi ile yapılan işlem sonrasında, bir gece hastanede yatmak gerekir. Ertesi gün evine çıkan kişi, birkaç gün korse kullanmalı ve ağır işlerden kaçınmalıdır. Günümüzde sık yapılan ve başarılı sonuçlar alınan operasyonlardır.

Meme Büyütme Operasyonları Nasıl Yapılır?

Meme büyütme operasyonlarında, yine meme ucu veya altından kesi açılır. Meme içine silikon yerleştirilerek, memelere özel şekil verilir. Kullanılan silikonlar, damla ve yuvarlak şekildedir. Fakat daha doğal bir görüntü yarattığı için genellikle damla silikonlar tercih edilmektedir. Silikonların boyutu doktor ve hastanın ortak kararı ile belirlenir. Yine aynı operasyon sırasında, memedeki deri sarkmaları çıkartılır ve meme ucu şekillendirilir.

Meme büyütme operasyonları; ülkemizde en sık yapılan estetik operasyonlar arasında yer alır.  Operasyon 1-2 saat sürer ve genel anestezi ile yapılır. Meme büyütme işleminden sonra ilk gece hastanede yatmak gerekecektir. İlk hafta korse kullanmak ve yine ağır işlerden kaçınmak önemlidir.  Meme büyütmeden 2 hafta sonra, iş hayatına ve sosyal hayata dönmek mümkün olur. Her iki operasyonda, mümkünse doğumlardan sonra tercih edilmelidir.