Share This:
Share This:

Menopoz Döneminde Saç Dökülmesinde Artış Normal Mi?

Hayatın her aşamasında, belli bir miktar saç dökülmesi normaldir. Günlük 100 tel kadar saç dökülür. Fakat bu orandan fazla saç dökülmesi yaşayan kişilerin, saçın dökülme sebebini araştırması gerekir. Çünkü genetik saç dökülmesi dışında, bazen hastalık kaynaklı veya yanlış kullanılan ilaç kaynaklı saç dökülmesi de yaşanabilir. Kadınlarda saç dökülmesi ise genellikle hamilelik döneminde ve menopoz evresinde artış gösterir. Her iki durumda da hormonsal değişiklikler, saç dökülmesini artırmaktadır. Erkeklik hormonu olan testosteron hormonundaki artış, saç dökülmesi ve beraberinde aşırı tüylenme gibi sorunlar yaratır.

Hamilelik sırasında görülen saç dökülmesi; hamilelik sırasında hormonların değişimi göğüslerde şişme, deride lekelenme, saçlarda dökülme yaratır. Tüm bu şikâyetler geçicidir. Çünkü genellikle hamilelikten kısa süre sonra yok olur.

Menopoz döneminde görülen saç dökülmesi; menopoz kadınlar için oldukça zor bir süreçtir. Saç dökülmesi, beraberinde tüm bedende değişiklikler yaratır. Yine bu dönemde de dökülen saçların bir kısmı çıkar. Çıkmayan kısmının ise kökleri iki yıl kadar canlı kalır. Bu aşamada kısa süre içinde doktora başvurmak gerekir. Çünkü yapılan tedaviler sonucunda, kökleri canlı olan saç köklerinden, tekrar saç çıkartmak mümkündür. Geç kalındığında ise menopoz nedeni ile dökülen saçlara saç ekimi yaptırılmalıdır.

Menopoz Nedeni İle Dökülen Saçların Tamamı Geri Çıkar Mı?

Menopoz aşamasında dökülen saçların, bir kısmı tekrar çıkar. Fakat çıkmayan kısmı için saç ekimi uygulanır. Genellikle ense bölgesinde yer alan sağlıklı saç kökleri, donör olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda geliştirilen yeni teknikler ise zaman kaybı yaratmadan, ağrı hissetmeden saç ekimini gündeme getirmiştir. Hatta FUE tekniği ile yapılan saç ekimi operasyonu, ikili ve üçlü greftler seçerek yapıldığı için, daha sık ve sağlıklı saçlar kazanma şansı yaratmaktadır.

Menopoz nedeni ile dökülen saçlar için saç ekimi zamanı; saçlar döküldükten sonra ilk olarak doktora başvurup saç köklerinin canlılığı araştırılmalıdır. Saç kökleri yok olmuşsa, saç ekimi güdeme gelir. Fakat saç ekiminden sonra hassas olan saç derisinin, güneş, rüzgâr ve yağmurdan, bir süre korunması gerekir. Bu sebeple bahar aylarında saç ekimi yaptırmak, iyileşme süresini daha rahat geçirme olanağı yaratacaktır.