Share This:
Share This:

Mevsimsel Saç Dökülmesinin Nedeni

Mevsim geçişlerinde, hormonlar oldukça aktiftir. Bu sebeple bahar yorgunluğu, bahar alerjisi gibi çeşitli hastalıklarda artış gözlenir. Saçların ise dinlenme evresine girdiği bir dönemdir. İncelen, cansız görünen saç telleri, kendini yenilemek amacı ile dökülmeye başlar. Mevsimsel saç dökülmesi geçici olduğu için, telaş yapmamak gerekir. Çünkü dökülen saçlar, kısa süre sonra çıkmaya başlar. Bu süreçte saçların güçlenmesi amacı ile biotin içeren gıdalara ağırlık vermek, doğru saç bakım ürünlerinden kullanmak gerekir. Tüm bu ayrıntılara dikkat edildiğinde saçların çıkma süreci hızlanır.

Mevsimsel Saç Dökülmesini Artıran Etmenler

  • Erkeklerde görülen saç dökülmemelerinin çoğunluğu, genetik saç dökülmesidir. Genetik saç dökülmesini önlemek amacı ile saç derisini güçlendiren mezoterapi uygulamaları kullanılır.
  • Mevsimsel saç dökülmelerinin artmasında, troid hastalığının etkisi büyüktür. Troid hormonundaki dengesizlikler, saç tellerinin zayıflamasına neden olur. Zayıf düşen saç telleri ise bahar aylarında yoğun olarak dökülür.
  • Yanlış beslenme, saç tellerinin zayıflamasına ve dökülmesine neden olur. Her gün Protein içeren besinlerden tüketmek gerekir. Çünkü saç kökleri, besinler sayesinde güç kazanır.
  • Kimyasal içerikli saç bakım ürünleri, deri kanalı ile vücuda girer. Saç derisinde hasar meydana getiren bu ürünler, bahar aylarında saçlardaki dökülme miktarını artıracaktır.

Mevsimsel Saç Dökülmesini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Saçlar için kullanılan ürünler, saç özelliğine uygun seçilmelidir. Doğal içerikli ürünler ile saç derisine maske yapmak, saç köklerinin güçlenmesini sağlar. Biotin, saç sağlığı için en önemli vitamin çeşididir. Bu sebeple Botin içeren besinlerden kullanmak, Biotin içeren saç bakım ürünlerine yönelmek gerekir. Saç yıkama sıklığı, ayarlanmalıdır. Çünkü her gün yıkanan saçların nem dengesi bozulur. Seyrek yıkanan saçlarda ise saç derisinin mikrop kapma olasılığı vardır. Yine Bahar aylarında, saçlar için uygun maskeler hazırlamak faydalı olacaktır. Doğal zeytinyağı, yumurta, bal gibi ürünlerin karışımı olarak hazırlanan maskeler, saçların beslenmesinde etkilidir.

Saç sağlığı için faydalı bitkisel yağlar; saç tellerinin güç kazanması için badem yağı, kokonat yani hindistancevizi yağı ve hint yağı oldukça etkilidir. Bir miktar saf su ile karıştırılarak saç köklerine sürülen bu yağlar, mevsim geçişlerinde dökülen saç miktarını azaltacaktır.