Günler ilerledikçe teknoloji de gelişmektedir. Teknolojinin gelişiminin en fark edilir olduğu alanlardan birisi de sağlık ve estetiktir. Saç ekimi operasyonunda aktif bir şekilde kullanılan teknolojik yöntemler hem başarı oranını arttırır hem de operasyon süresini kısaltır. Bu nedenle operasyon sırasında kullanılan cihazlar büyük önem taşımaktadır.
FUE saç ekim tekniği günümüzde çok popüler ve başarılı olan bir tedavi yöntemidir. FUE yönteminde kullanılan saç kökü alım tekniklerinden en çok kullanılanın teknik mikromotor olarak bilinir.

FUE tekniğinde kullanılan mikromotor yöntemi 5 adımda kullanılmaktadır. İlk adım olarak saç köklerinin çıkarılmasından önce donör alan yani köklerin alınacağı alan tıraş edilir ve saçlar 1 mm boyuna gelene kadar kesilir. Sonrasında lokal anestezi yapılır ve bu sayede tedavinin uygulanacağı bölge tamamen uyuşturulup, acı hissedilmeyecek hale gelir. Sonrasında ise mikromotorun ucunda bulunan ve punch (punç) ismi verilen iğne yardımıyla saç kökü ortalanır ve kökün yapısına göre saçın çıkış yönü belirlenir. Ardından da çıkış açısına uygun olarak deriye müdahale edilir ve saç kökü çıkartılır. Bu işlemin sonrasında mikropen-set adı verilen cımbıza benzeyen bir alet yardımıyla saç kökü bulunduğu noktadan nazikçe çıkartılır. Son olarak ise çıkarılan saç kökleri ekim yapılacak olan saçsız alana, saçın çıkış yönü hesaplanarak ekilir.

Mikromotor cihazı sayesinde saç ekimleri artık eskisine oranla çok daha kısa sürede yapılmaya başlanmıştır. Mikromotor da manuel olarak yapılan saç ekim işlemiyle aynı prensibe sahip olmakla beraber en büyük farkı zamanın kısalmasıdır. Mikromotor aleti saçları çok kısa sürede alır ve tek seansta bile manuel puncha oranla çok daha fazla saç grefti alır.

Mikromotor FUE cihazı, 0,6 ya da 0,8 çapları arasında değişen ve mikropunch adı verilen iğnelere sahiptir. Bu iğneler yardımıyla kıl kökleri gevşetilir ve saç kökleri teker teker yuvalarından alınır. Cihaz, operasyon sırasında dönerek deriye temas eder ve saç köklerine zarar vermeden kolay bir şekilde donör bölgeden kökleri alır. Saç ekiminde alınan greft sayısı oldukça önemlidir. Hatta başarının anahtarı olarak gösterilebilir. Normal şartlarda bir seansta 1500 ya da 2000 adet greft alınırken mikro motorun yardımıyla bu sayı kolay bir şekilde 3000-5000’i aşmaktadır.  Bu yöntemin sağladığı pratiklik,  hem avantaj hem de  dezavantajları beraberinde getirmektedir.  Size en uygun alım tekniği uzmanın vermesi daha doğru olacaktır.

Daha Fazla Bilgi Almak İster Misiniz?

Uzmanlarımıza Ücretsiz Danışın