Share This:
Share This:

Saç Analizi Neden Yapılır?

Özellikle erkelerde görülen genetik saç dökülmesini, erkenden fark edip tedbir almanın tek yolu saç analizi yaptırmaktır. Çünkü genetik saç dökülmesi geç fark edildiğinde, kıl kökleri öldüğü için saç ekimi dışında yapılabilecek her hangi bir şey bulunmaz. Saç analizi bir anlamda saç muayenesi olarak düşünülmelidir. Saç derisinin sağlığı, saç köklerinin kalitesi ve saç tellerinin sorunları, saç analizi sayesinde belirlenebilir. Yalnızca uzman kişiler tarafından yapılan saç analizi, 5 dakika içinde tamamlanan bir işlemdir. Her yıl bir defa saç analizi yaptırmak, daha kaliteli ve gür saçlara kavuşma olanağı yaratacaktır.

Saç analizi sayesinde dökülme tipi belirlenebilir; saç dökülmesinde erkenden nedeni belirlemek oldukça önemlidir. Bazen genetik saç dökülmesi, bazen ise yanlış saç bakımı neticesinde saç dökülmesi, yaşanır. Saçın neden döküldüğünü belirlemek ise saç dökülmesini engellemek için erken tedbir almayı mümkün kılar. Genetik saç dökülmesinde dahi dökülmeyi yavaşlatmak amacı ile tavsiye edilen bir uygulamadır. Yine saç derisinde oluşan hastalıklar için ilaç veya saç bakım ürünü tavsiyesi almak mümkündür.

Saç Analizi Hangi Saç Sorunlarını Gösterir?

Saç derisinde oluşan ufak yaralar, saç kıran, mantar, seboreik dermatit gibi saç derisi hastalıkları, saç köklerinin kalitesi, saç kıllarının nemi, aşırı yağlanma veya kuruma gibi tüm saç sorunlar, saç analizi sayesinde belirlenir. Kısaca saç analizi saç sorunlarında erken tedbir almak için tek yöntemdir.

Saç analizinin yapılışı; trikoskop adı verilen bir cihaz kullanılarak yapılan saç analizinde, saç derisi yüzlerce kere büyütülür. Saç derisinde oluşan tüm sorunlar, saç analizi yaptıran kişiye anında gösterilmektedir. Yani kendi saç derinizdeki tüm sorunları görüp, nasıl önlem almanız gerektiğini fark etmenizi sağlayan bir uygulamadır.

Saç Analizi Nerede Yapılır

Saç analizi yetkili eczanelerde uzmanlar tarafından yapılan bir uygulamadır. Birçok eczane saç analizini ücretsiz olarak yapar. Saç sorunları belirlendikten sonra genellikle doğal bakım ürünleri tavsiye edilir. Yine saç derisinde oluşan hastalıklarda, doktora başvurmanız belirtilecektir.  İnternet üzerinden ücretsiz saç analizi yapan eczaneleri öğrenmek ve kendi yaşadığınız şehirde bulunan yetkili eczaneyi belirlemek mümkündür.