Share This:
Share This:

Saç Beyazlamasının Nedenleri

Erken dönemde yaşanan saç beyazlaması, son yıllarda oldukça sık yaşanan sorunlar arasında yer alır. Kırlaşmış saçlar, kişiyi olduğundan daha yaşlı gösterdiği için, psikolojik sorunlar yaşanmasına sebep olacaktır. Daha önceki yıllarda çile çekmek ile bağdaştırılan beyazlama, aslında saç bakım ürünlerinin içinde bulunan kimyasallardan, yanlış beslenme ve genetik nedenlerden dolayı gözlemlenir. Yine hormon dengesizliğine yol açan bazı hastalıklar, saçların beyazlamasına sebep olabilir. Saç beyazlaması, birden gelişmez. Erken dönemde saç beyazlaması ile karşılaşan kişilerin, sebeplerini araştırması gerekir. Bu sebepler ortadan kaldırıldığında, beyazlama miktarı normal seyrine dönecektir. Vaktinde tedbir almak için hemen doktora başvurmak gerekir.

Beslenme Yetersizliği Saç Beyazlamasında Etkilidir

Özellikle B vitamini, yani Biotin eksikliği saç beyazlamasına sebep olan etmenlerin başında gelir. Demir, bakır ve İyot yetersizliği, hem saç dökülmesine hem erken dönemde beyazlamasına sebep olmaktadır. Fındık, fıstık, balık, karaciğer gibi besinlerden, bol miktarda tüketmek beyazlama hızını yavaşlatacaktır. Yine A,E,C vitaminleri ve balıkyağı tabletleri kullanılmalıdır.

Yanlış Kimyasallar Saç Beyazlamasında Etkilidir

Saç boyaları, şampuanlar ve saç şekillendiriciler, saçların erkenden beyazlamasına yol açar. Kullanılan bu ürünlerin içeriği dikkatle takip edilmeli ve doğal saç bakım ürünleri tercih edilmelidir. Saça yüksek sıcaklık veren fön, maşa, düzleştiriciler de saçların kurumasına, beyazlamasına ve dökülmesine yol açar.

Troid Hastalığı Saç Beyazlamasına Sebeptir

Az çalışan troid sebebi ile saç beyazlaması yaşanmaktadır. Hormon dengesizliğine yol açan troid hastalıklarında, kan tahlilleri yaptırmak ve ilaçla hormonları normal seyrine döndürmek gerekir. Yine şeker hastalığı, saç beyazlamasına neden olan hastalıklar arasında ilk sıralardadır.

Aşırı Sıcak Su İle Saçları Yıkamak Saç Beyazlamasına Yol Açar

Saç derisine zarar veren yüksek sıcaklıktaki sular, saç köklerinin zarar görmesine ve derideki kan akışının bozulmasına sebep olur. Saç beyazlaması kaçınılmaz olacaktır. Banyo suyunun derecesi düşürülmelidir.

Sigara Kullanımı Saç Beyazlamasına Yol Açar

Sigara kullanan kişilerde, cilt sorunları ve saç sorunları kaçınılmaz olarak gelişir. Vücuttaki bazı besinleri öldüren nikotin, saçların kısa sürede beyazlamasında da etkilidir. Yine cildin çabuk yaşlanması ve kuruması, sigara kullanımı ile alakalıdır.