Share This:
Share This:

Saç Boyası Ekilen Saçlar İçin Zararlı Mıdır?

Saç ekimi yapan kliniklerin, operasyonda kullandığı teknikler farklılık gösterir. Çünkü saç ekimi FUE ve FUT tekniği ile yapılmaktadır. Deneyimli bir klinik, her iki operasyonu da başarı ile gerçekleştirir. Fakat saç ekimi sonrası, saçların bakımında titiz davranmak gerekir. Çünkü yeni ekilen saç kökleri, ilk günlerde oldukça hassastır. Her hangi bir yanlış uygulama, saç derisinin ve dolayısı ile ekilen saç köklerinin, yok olmasına neden olacaktır. Bu sebeple ilk on gün saç derisini bere veya benzeri bir aksesuar ile kapatmak, güneşten, yağmur ve rüzgârdan korumak gerekir.

Saç Ekiminden Sonra Kullanılan Kozmetikler

Saç ekimi operasyonundan sonra, kullanılan şampuan ve saç şekillendirici ürünlerin, doktor önerisine göre seçilmesi gerekir. Çünkü piyasada satılan birçok saç bakım ürününde, zararlı kimyasallar mevcuttur. Bu kimyasallar, hem ekilen saçlar hem derideki mevcut saçlar için zararlı olacak, yeni ekilen saç köklerinin dökülmesine neden olacaktır.

Saç ekiminden sonra saç boyama; ekilen saçlar, kişinin kendi bedeninden alınan sağlıklı saç kökleridir. Bu sebeple saç ekiminin üzerinden belirli bir süre geçtikten sonra, ekim öncesi kullanılan tüm ürünleri kullanmak mümkündür. Fakat daha sağlıklı saçlara kavuşmak için, doğal içerikli saç boyalarının kullanılması faydalı olur. Yani saç ekimi sonrasında saçları boyamanın, her hangi bir zararı yoktur.

Saç ekiminden ne kadar sonra saç boyanabilir; operasyon tamamlandıktan sonra, ekilen saçların çıkması 2-3 ay sürecektir. Bu aydan itibaren saçların boyanması mümkündür. Çıkan saç köklerinin hepsi aynı boyda olmadığı için, saçların gerçek şekli, bir yılın sonunda netleşir. Yani saç ekiminden bir yıl sonra, saç ekiminden önce yapılan tüm uygulamalar, rahatlıkla yapılabilir.

Saç ekiminden sonra saç şekillendiriciler; jöle, briyantin, sprey gibi saç şekillendiriciler de saç ekiminden sonra kullanılmaktadır. Yine maşa veya saç düzleştirici kullanmakta her hangi bir mahsur bulunmaz. Fakat tüm bu ürünler, normal saçlarında dengesinin bozulmasına, saç tellerinin kuruyup, kırılmasına yol açar. Bu sebeple bu ürünlerin kullanımının mümkün olduğu kadar ertelenmesi tüm saçların sağlığı için oldukça önemlidir. Özellikle sık kullanılan fön makinesinin saçlara zararı zaten bilinmektedir.