Share This:
Share This:

Saç Çıkaran İlaçlar

Sağlıklı saçlar, kadın ve erkeklerin dış görüntüsünün istedikleri gibi olabilmesinde önemli rol oynar. Genetik faktörler nedeni ile erkeklerde sık görülen saç dökülmesi, psikolojik sıkıntılar yaşanmasına neden olur. Çeşitli ilaçlar kullanılarak, kaybedilen saçlara ve eski dış görünüme tekrar sahip olabilmeye çalışılmaktadır.

Saç çıkarmak için, insanlar farklı yöntemleri denemektedir. Kişilerin saç çıkarma adına denedikleri yöntemlerden biri olan saç çıkarma ilaçları, kişinin düzenli olarak kullanmasından sonra saçlarında var olan dökülme problemlerinin azalmasına etkide bulunabilmektedir. Ancak hiçbir saç çıkarma ilacı ya da şampuanı, kişide yeni saç çıkmasına yüzde yüz olumlu etki göstermez.

Saç Çıkaran İlaçlar Etkili Midir?

Saç çıkarma ilaçları kullanan kişilerde, özellikle var olan saç dökülmesinin durduğu gözlenebilmektedir. Fakat saç ekimi dışında hiçbir yöntem yeni saç kökü çıkmasını sağlamaz. Çünkü saç kökleri döküldükten bir süre sonra ölür. Yani dökülme olan bölgede kıl kökü kalmaz. Dışardan sürülen veya yutulan hiçbir ilaç tekrar saç kökü üretmeyecektir.

Saç Ekimi

Saç çıkarma ilaçlarının aksine, saç çıkarmak için büyük oranda başarının sağlandığı yöntem ise saç ekim yöntemidir. Özellikle gelişen teknoloji ve saç ekiminde kullanılan yöntemler ile kişide var olan kellik sorunu, tarihe karışmaktadır.

Saç Ekiminde Kullanılan Yöntemler

Günümüzde saç çıkarmak için kullanılan en yaygın saç ekimi yöntemleri arasında, FUT ve FUE gelmektedir. FUT ve FUE teknikleri ile kişiler yeni ve dökülmeyen saçlara kavuşabilmektedir.

FUT Yöntemi; saç ekiminde ilk kullanılmaya başlayan yöntem, FUT tekniğidir. FUT tekniği, iki kulak arasından deri ile birlikte alınan saç köklerinin saç dökülmesi yaşanan bölgeye nakledilme işlemidir. Bu işlem, ameliyat olduğu için saç köklerinin alındığı bölgede şerit şeklinde iz kalabilmektedir. Ancak bu yöntem kullanılarak yapılan saç ekiminde, saç köklerinin kaybı oldukça düşüktür.

FUE Yöntemi; saç ekiminde sıkça kullanılan yöntem ise FUE tekniğidir. Gelişen teknoloji ile birlikte kullanılan teknolojik araçların çeşitlenmesi, bu yöntem ile saç ekiminde istenilen başarının yakalanmasına olanak sağlamaktadır.

FUE saç ekim yönteminde, saç kökleri tek tek alınmakta ve saç ekim bölgesine yerleştirilmektedir. Cerrahi bir müdahalenin olmadığı bu saç ekim yönteminde, saç ekim sonrasında herhangi bir iz kalmaz.