Saç Dökülmesi Tedavisi

Sağlıklı bir bireyde bulunan ortalama saç teli miktarı 10.000’dir. Yetişkin bireylerde günlük ortalama 100 ya da 150 adet saç telinin dökülmesi uzmanlarca normal olarak kabul edilir. Bir saç telinin ortalama ömrü 4 – 6 senedir. Saç dökülmesi yılda 3 kez olmak üzere 2 aylık periyodlarla tekrar edebilir. Ancak dökülmenin daha uzun sürdüğü durumlarda dikkat edilmesi gerekir. Saç dökülmesi, saçların belli başlı nedenlerin sonucunda incelmesi ve zayıflaması sonucu yaşanan saç teli kaybıdır. Hem erkeklerde hem de kadınlarda sıkça görülen bir durumdur. Menopoz, yanlış beslenme, vitamin ve mineral eksikliği, ilaç kullanımı, hamilelik, hormonlar ve stres gibi faktörler saç dökülmesinin nedeni olabilir. Saç dökülmesi tipine göre üçe ayrılır. İlk olarak tepe bölgesinde saçın ön çizgisinin 1 – 2 cm gerisinden başlayan dökülmeler, ikinci olarak tam tepe bölgesindeki dökülmeler, üçüncü olarak ise kafanın tamamında görülen dökülmeler en sık görülen dökülme tipleridir.

Saç Dökülmesinde PRP ve Saç Mezoterapisi

Günümüzde saç dökülmesi için birçok çözüm ve tedavi bulunmaktadır. Başarı oranı yüksek olan tedavi yöntemleri vardır. Bunlardan bir tanesi mezoterapi tedavisidir. Mezoterapi, günümüzde birden fazla estetiksel problemi çözmeye yarayan bir tedavi çeşitidir. Mezoterapi tedavisinde sorunlu olan bölgeye vitaminler, minareller, amino asitler, bir takım enzimler ve ilaçlar enjekte ederek tedavi etmeyi amaçlar. Saç dökülmesinin olduğu bölgeye uygulanan mezoterapi, saçın güçlenmesini sağlar, sinirleri uyarır ve kalıcı bir şekilde tedavi eder. Ancak mezoterapi ile saç olmayan bölgelerde yeni saç oluşumu gözlenmez.
Başarı oranı yüksek olan bir diğer tedavi ise PRP tedavisidir. PRP tedavisi kısaca, tedavi olacak bireyden az miktarda kan alındıktan sonra alınan kanın bir takım özel işlemler sonucunda plazmasından ayrıştırılarak yeniden vücuda geri verilmesi işlemidir. Kandan ayrıştırılan plazma platelet adı verilen hücrelerce zengindir. Temel görevi kanın pıhtılaşmasını sağlayan plateletler, içerisindeki maddeler sayesinde iyileşme sağlar. Cildi gençleştirir, yara izlerini kapatır, saç dökülmesini engeller. PRP, saç tedavisinde oldukça olumlu sonuçlar göstermektedir. Kan plazmasından fibroblast adı verilen ve saçı besleyen madde alınır ve saç dökülmelerinin yoğun olduğu bölgeye enjekte edilir. Böylece saçlar beslenir, gelişir ve güçlenir. PRP tedavisi özellikle genetik olan saç dökülmelerinde başarı gösterir. PRP ile saç dökülmesi tedavisi 15 günde yarım saat olmak üzere 3 ya da 4 ay boyunca uygulanır.

Saç Dökülmesinde Orenda Bitksel Saç Bakım Ürün Desteği

Saç dökülmesinin tedavisinde kullanılacak olan destek ürünün kalitesi ve içeriği çok büyük önem taşımaktadır. Tedavide kullanılan kalitesi düşük olan ürünlerin sonucunda vücutta alerji ve tedavide başarısızlık görülebilir. Tedavi sürecinde tarafımızca kullanılan Orenda bitkisel hücre serumu saç dökülmesi tedavisinde çok başarılı olan bir yardımcı üründür. Orenda saç bakımı serumu içerisinde Malus Domestica isimli bir çeşit elma bulundurur. İsviçre dağlarında yetiştirilen bu elma türü hücre yenilenmesi, yaşlanmayı geciktirme ve yeni hücre oluşumunu sağlamak gibi birçok özelliğe sahiptir. Uzmanlar, Malus Domestica bitkisinin doğadaki en etkili saç bakım ürünlerinden biri olduğu kabul etmiştir. Orenda saç bakım ürünü, saçı besleyerek, canlandırır ve dökülmeyi engeller.

Daha fazla bilgi almak İster misiniz?

Uzmanlarımıza Ücretsiz Danışın