Share This:
Share This:

Saç Dökülmesinde Genetik Faktörler

Erken dönemde görülen saç dökülmelerinin büyük çoğunluğu, genetik faktörlerin etkisi iledir. Aile geçmişinde saç dökülmesi bulunan kişilerde, ergenlik döneminden itibaren saç dökülmesi başlar. 20-25 yaş arasında ise yoğunlaşır. Fakat 30-35 yaşından itibaren, dökülme oranı yavaşlayacaktır. Genetik saç dökülmesi, genellikle erkeklerde yoğun görülür. Kadınlarda ise nadir de olsa görülebilmektedir. İlk dökülmeler; alın ve tepe bölgesinde saçların incelmesi cansız ve mat görünmesi ile başlar. Bir süre sonra cansız görünen saçlar dökülür.

Genetik Saç Dökülmesinin Tedavisi Var Mıdır?

Genetik saç dökülmesini, tamamen önlemenin çözümü yoktur. Yalnızca alınan bazı tedbirler ile saçların dökülme hızı yavaşlatılabilir. Örneğin saç köklerini içeriden besleyen saç mezoterapisi ya da PRP destekli saç mezoterapisi, kökleri halen canlı olan saçların kısa süre içinde tekrar çıkmasını sağlar. Fakat saç dökülmesi gerçekleştikten sonra, üstünden iki yıl geçen saç köklerini, tekrar canlandırmanın çaresi yoktur. Kökleri ölmüş saçlar için tek çare saç ekimi operasyonları olacaktır.

Saç mezoterapisi; genetik saç dökülmelerinde, saçlar yeterince beslenemediğinde, saç dökülmesi erkenden başlar. Saç mezoterapisi ise saçları kökünden başlayarak besleyen bir uygulamadır. Saçların ihtiyacı olan besinlerden bir karışım hazırlanarak, saç derisine enjekte edilir. Hem saç derisini, hem saç köklerini besleyen ve güçlendiren bu uygulama, saç dökülmelerini minimuma indirecek, genetik saç dökülmesinin kısa süre içinde kelliğe yol açmasını önleyecektir. Mevcut saçların ise daha gür ve sağlıklı görünmesi için tavsiye edilen bir uygulamadır.

PRP destekli saç mezoterapisi; son yıllarda birçok tehlikeli hastalığın tedavisinde, kök hücreler kullanılmaktadır. Kişinin kendi kök hücrelerinin, belli işlemden geçirilip saç derisine nakledilmesi PRP destekli saç mezoterapisi olarak adlandırılır. Genetik saç dökülmesini önleme özelliği mevcuttur. Saçların kepeklenmesi, saç derisinde oluşan yaralar, saç dökülmeleri, saçların incelmesi, cansız ve mat görünmesi gibi, birçok saç sorununu önleme özelliği mevcuttur. Hatta bazen saç ekimi ile birlikte PRP saç mezoterapisi önerilmektedir. Saç ekimi operasyonundan çok daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Ekilen saçların büyük çoğunluğu, saç derisine tutunur. Saçların çıkma süresini oldukça kısaltan bir uygulamadır.