Share This:
Share This:

Saç Dökülmesinde Hormonların Etkisi

Saç dökülmelerinin çoğunluğu, genetik sebeplerledir. Fakat troid hastalığı, böbrek hastalıkları veya hamilelik gibi hormonların dengesini bozan hastalıklar, saçların dökülme hızını artıracaktır. Bu sebeple saç ekiminden önce, saç dökülmesinin sebeplerini araştırmak gerekir. Saç dökülmesinin sebepleri belirlenmeden yapılan saç ekiminde, saç dökülmesi aynı hızla devam eder.

Troid hastalığına bağlı saç dökülmesi; özellikle Karadeniz Bölgesi, troid hastalığının en yaygın görüldüğü yöredir. Troid bezinin yavaş veya hızlı çalışması, hormonların dengesini bozar. Kısa süre içinde kilo sorunları ve saç dökülmesi ortaya çıkar. Troid hastalığı sebebi ile saç dökülmesi yaşayan kişiler, ilk olarak gerekli tedavileri yaptırmalı, ardından saç ekimi için uygun klinik belirlemelidir.

Hamileliğe bağlı saç dökülmesi; kadınlarda, erkeklere oranla daha az saç dökülmesi gözlemlenir. Genellikle de hamilelik döneminde saç dökülmesi görülür. Geçici bir durum olduğu için doğumdan sonrası beklenmelidir. Çünkü genellikle hamilelik sebebi ile dökülen saçlar, tekrar çıkar. Doğumdan sonra 3-6 ay içinde dökülen saçlar çıkmazsa, saç ekimi düşünülür.

Testosteron seviyesine bağlı saç dökülmesi; erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron hormonu, erkelerde görülen saç dökülmesinde oldukça etkilidir. Bazen ise kadınlarda da testosteron fazlalığı gözlemlenir. Her iki cinste de saç dökülmesini tetikleyen bir durumdur. Erken dönemde fark edilen vakalarda, saç dökülmelerini önlemek, henüz kökü ölmemiş olan saç tellerini tekrar canlandırmak mümkündür. Fakat geç fark edildiğinde saç ekiminde başka çözüm bulunmaz.

Hormonların Etkisi İle Dökülen Saçlara Saç Ekimi

Hormonların etkisi ile dökülen saçlarda, iki yıl kadar saç kökleri canlılığını korur. Fakat bu süre içinde gerekli tedavilerin yapılması önemlidir. Yine saç köklerini içeriden beslemek gerekir. Tekrar çıkmayan saçlar için, saç ekimi operasyonları tavsiye edilir. Genellikle FUE tekniği kullanılarak yapılan saç ekiminden sonra, kişi eskisi gibi gür ve sağlıklı saçlara kavuşur.

Ekilen saçların dökülmesi; saç ekimi operasyonundan önce, kafa derisinde yer alan en sağlıklı saç kökleri belirlenir. Genellikle de ense bölgesinde uygun saç kökleri bulunur. Saç ekimi operasyonu tamamlandıktan sonra, ekilen saçlar eski saçlardan çok daha dayanıklı olacak, genellikle en son, ekilen saçlar dökülecektir.