Share This:
Share This:

Saç Dökülmesinde Kimyasal Ürünlerin Etkisi

Saç dökülmelerinin, birçok değişik sebebi vardır. Genetik dökülme, yanlış beslenme, stres ve özellikle zararlı kimyasallar nedeni ile dökülme. Piyasada satılan tüm kozmetiklerde belli oranda kimyasal madde bulunur. Çünkü belirli koşullarda üretilen saç bakım ürünlerinin, uzun süre beklemesi, renk vermesi, saça form katması için içeriğinin bazı kimyasallardan oluşması kaçınılmazdır. Fakat bu kimyasalların, titizlikle seçilmesi ve belli oranlarda kullanılması gerekir. Zararlı kimyasalların saça verdiği zararlar şu şekilde özetlenebilir;

  • Saç telleri kanalı ile saç derisine temas eden zararlı kimyasallar, deride kanserojen etki gösterir.
  • Saç tellerinin kabarması ve saç diplerinde kabuklanmalar görülür. Bu kabuklanmalar zamanla kepeklenmeye ve derinin mikrop kapmasına yol açar.
  • Saç tellerinde kurumalara, zayıflamalara ve zamanla saç dökülmelerine yol açar. Kimyasallar nedeni ile dökülen saçların kökleri ise zamanla ölür. Yani hiçbir tedavi saçların tekrar çıkmasını sağlamaz. Yalnızca saç ekimi operasyonları ile tekrar saç çıkartmak mümkündür.

Saç Bakım Ürünlerinde Bulunan Kimyasallar Hangileridir?

Saç bakım ürünlerinde kullanılan zararlı kimyasallar; bakterilerin oluşmasını önleyen Formaldehit, tüm dünyada kullanımına sınırlama getirilen Etonolaminler, yine dünyada kullanımı %6 ile sınırlanan kömür katranı, koruyucu olarak kullanılan BHA ve BHT, UV ışınlarının etkisini azaltmak için kullanılan Benzofenon gibi maddelerdir. Saç bakım ürünleri seçerken, içeriğinde bu maddelerin bulunup bulunmadığına bakmak gerekir. Yine oranları dikkatle takip edilmelidir.

Kimyasallar Nedeni İle Dökülen Saçlar İçin Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Zararlı kimyasalların saç derisine verdiği zarar büyüktür. Bu sebeple saç ekiminden önce saç derisinin tedavi edilmesi gerekir. Gerekli tedavi yapıldıktan sonra ise saç ekimi operasyonları düşünülebilir. Günümüzde saç ekiminde FUE tekniği, daha sık tercih edilen bir uygulamadır. Çünkü daha kolay bir saç ekimi ve daha kısa bir iyileşme süreci sunar. Daha fazla greft nakletme olanağı verdiği için çıkan saçlar da sık ve gür görünecektir. FUE tekniği ile saç ekiminde, yaklaşık 4000-4500 saç kökü nakletmek mümkündür. Fakat saç ekimi operasyonundan sonra tekrar zararlı kimyasalların bulunduğu saç bakım ürünleri kullanılmamalıdır. Aksi takdirde ekilen saç köklerinin de zarar görmesi mümkündür.