Share This:
Share This:

Saç Dökülmesine Son!

Saç Dökülmesi Nedir?
Saç dökülmesi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Sağlıklı saçlara sahip olanlar bir gün içinde ortalama 50 ila 100 tel arasında saç dökülmektedir. Ama sağlıksız saçlara sahip kişilerde saç dökülme sayısı çok daha fazladır. Saçların döküldüğü taraklardan, banyo yerlerinden ve elbiselerden anlaşılabilir.

Saç dökülmesi, saçlarda yaşanan ufak incelmeler ile başlar. Bu durum tüm saçların dökülmesine bile neden olabilir. Normalde gün içinde ortalama 50 ila 100 tel arasında saç teli dökülür.

Saç dökülmesi en çok erkeklerde görülür. Ancak zaman zaman kadınlarda da görülebilir. Bir çok insan için saçlarının dökülmesi ya da güçsüzleşme büyük problemdir. İnsanların dış görünüşlerini belirleyen, bu sebeple saçlar döküldüğü zamanlarda güzelliklerinin ve çekiciliklerinin eksildiğini düşünürler.

Erkeklerde Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi sorunu erkeklerde oldukça sık görülmektedir. Oldukça çok sayıda erkek hayatının belirli zamanlarında bu sorunu yaşar. Özellikle de yaşları ilerledikçe bu problem artar. 30’lu yaşların başında erkeklerin yüzde 12’si bu problemi yaşar. Ellili yaşlara geçildiğinde ise erkeklerde genetik saç dökülme oranı yüzde 50’ye ulaşır. Saç dökülmesinin psikolojiye olan etkisi her erkekte farklıdır. Bazı erkekler saçlarının dökülmesini hiç önemsemez iken bazıları ise en ufak bir saç kaybı yaşandığında bile bu durumu sosyal hayatına yansıtır, hayatını çekilmez bir hale getirir.

Erkeklerde görülen saç dökülmelerinin nedenlerinin yüzde 90’ı genetik tipte dökülmeler yaşamaktadır. Yakın bir akrabasında eğer böyle bir problem varsa o kişide saç dökülme sorununun yaşanması muhtemeldir. Bunların dışında yaşlanma, kafa derisi ile ilgili yaşanmış olan bir operasyon ya da tiroit hastalıkları da saç dökülmesine sebebiyet vermektedir. Ayrıca erkeklerde saçlar dökülmeye başladığında saç çizgileri de geriye gitmeye başlar. Ancak kadınlar durum daha farklıdır. Saç çizgisi geri gitmeye başlamaz; fakat saçlar incelir ve buna bağlı olarak güçsüzleşir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesini önlemeye yönelik yapılacak çalışmalara, saç dökülmesinin en önemli silahı olan stresten uzak durarak başlanabilir. Eğer saç rengi ile sürekli oynanılıyor, değiştiriliyorsa boyama işlemleri arasındaki süreyi 2 aya çıkartılmalıdır. Saçlara karşı nazik olunmalıdır ve saçlar aşırı fiziksel zorlamalara maruz bırakılmamalıdır. Saçlar taranırken çekmeden, asılmadan taranmalıdır. Saç toplamak istenildiğinde ise at kuyruğu yapmaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca saç bakımı için ve saç dökülmesini önlemek için omega3, çinko, protein, bakır, demir, kalsiyum çok faydalıdır.