Share This:
Share This:

Saç Dökülmesini En Çok Etkileyen Faktörler

Her bireyin zaman zaman saçlarında dökülmeler olacaktır. Önemli olan bu dökülmelerde erken tedbir alıp, hemen tedavisine başlamak ve saç kökü kayıplarını önlemektedir. Çünkü dökülen saç kökleri, iki yıl kadar canlılığını devam ettirir. Fakat iki yıl içinde saç kökünde hasar oluşturan sebep bulunup tedavi ettirilmediğinde, saç kökleri kesin olarak yok olacaktır. Saç kökleri öldükten sonra ise yeni saçlara kavuşmak için ancak saç ekimi operasyonları düşünülebilir. Saç dökülmesinin sebepleri çok çeşitlidir. Yanlış beslenme, troid hastalıkları, yanlış ürün kullanımı ve günümüzde yoğun yaşanan saç derisi hastalıkları saç dökülmesinde etkili olan sebepler arasında yer alır. Genetik saç dökülmesi ise genellikle erkeklerde yaşanan saç dökülmesinin sebebidir.

Genetik Saç Dökülmesi

Aile büyüklerinde, erken saç dökülmesi bulunan kişilerde genetik saç dökülmesi kaçınılmazdır. Kesin olarak çözümü bulunmayan genetik saç dökülmesinde, saçların dökülme hızını yavaşlatmak için çeşitli tedbirler alınmalıdır. Saç derisini güçlendirmek için yapılan saç mezoterapisi gibi uygulamalar, saçların dökülme oranını azaltarak tamamen kellik oluşum süresini uzatır. Bu süreçte saçlar seyreldiği veya komple döküldüğü zaman ise saç ekimi operasyonuna başvurulabilir.

Yanış Beslenme Neticesinde Saç Dökülmesi

Tüm organlar gibi saçlarında beslenebilmesi için, bir takım vitaminlere ihtiyaç vardır. Bu vitaminleri içeren besinleri düzenli kullanmak, saçların çok daha gür ve sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca saç dökülmesini önler. Saçlarında yoğun dökülme olan kişilerin, protein ağırlıklı beslenmesi, mevsim sebze ve meyvelerinden bolca tüketmesi önerilir. Yine her gün düzenli su içmek saçların ve saç derisinin nemini dengeleyecektir. Yanlış beslenme neticesinde dökülen ve tedbir alınmayan saçlar içinde, saç ekimi operasyonları tavsiye edilir.

Saç Derisi Hastalıkları

Saç derisinde oluşan küçük yaralar, ilk başlarda fazla önemsenmez. Fakat zamanla bu yaralar büyür ve saç mantarı, saç kıran gibi saç köklerine zarar veren çeşitli hastalıklara yol açar. Saçların bazı bölgelerinde saçsız alanlar oluşturan bu hastalıklarda, ilk olarak hastalık tedavi edilmeli, ardından ise kelleşen bölgelere bölgesel saç ekimi uygulanmalıdır.

Troid Hastalıkları Sebebi İle Saç Dökülmesi

Vücudun hormon dengesini bozan troid hastalıklarında da saç dökülmesi kaçınılmazdır. İlk olarak hastalık tedavi edilmeli ardından ise dökülen saçların telafisi olarak saç ekimi uygulanmalıdır.