Share This:
Share This:

Saç Dökülmesinin Sebebi Nasıl Anlaşılabilir?

Saç sorunlarının sebepleri, çok çeşitlidir. Çünkü saç köklerinin yeteri kadar beslenememesi, saç dökülmesi ve diğer saç sorunlarına neden olur. Ayrıca genetik nedenler, hormon bozuklukları ve saçın özelliğine uygun olmayan bakım ürünlerinin tercih edilmesi, saç dökülmesini artıracaktır. Saçlardaki dökülme nedenini belirlemek amacı ile saç analizi yaptırmak gerekir. Günümüzde saç ekimi yapan kliniklerin ve yetkili eczanelerin yaptığı saç analizi, saç sorunlarının en kesin şekilde açıklanması için en etkili uygulamadır. Daha sağlıklı saç ekimi için, operasyondan önce saç analizi yapan kliniklerin tercih edilmesi gerekir.

Saç Analizi Nasıl Yapılır?

Saç analizinin eczanelerde yapılması da mümkündür. Trikoskop adı verilen cihaz ile saç derisi yüzlerce defa büyütülür ve saç sorunlarının belirlenmesi için incelenir. En sağlıklı saç analizi ise estetik kliniklerin yaptığıdır. Saç derisinin, değişik açılardan fotoğrafları çekilir. Ardından bu fotoğrafların, bilgisayar ortamında büyütülmesi ile saç sorunları görülebilir. Saç derisinde yer alan boşluklar, sivilce ve yaralar hatta saç köklerinin yeterli beslenmesi, bu sayede görülebilir.

Saç dökülmesinin sebebi belirlendikten sonra; dökülme sebebinin belirlenmesi, yeni saç kayıplarını önleyecektir. Saç dökülmesinin sebebi, yanlış beslenme ise çeşitli vitamin takviyeleri önerilir. Yanlış ürün kullanmaya bağlı saç dökülmesinde, kişiye saç özelliklerine uygun doğru saç bakım ürünlerinin önerilmesi mümkün olur. Genetik saç dökülmesinde ise tıbbi ortamda yapılan ortaderi tedavisi uygulamaları tavsiye edilir. Tüm bu çözümler, mevcut saçlardaki dökülmeyi durduracaktır. Dökülen saçlar için ise saç ekimi operasyonları kullanılabilir. Böylece, kişi eski sağlıklı saçlarına tekrar kavuşabilir.

Saç Analizi Sonrasında Saç Analizi

Saç analizi ile saçtaki dökülme sebebi belirlendikten sonra yapılan saç ekimi operasyonları, çok daha sağlıklıdır. Bu sayede saç ekiminin tekrarlanması gerekmez. Saç ekimi için günümüzde FUE tekniği ile birlikte yapılan çok fazla uygulama geliştirilmiştir. Kişinin saç yapısına ve dökülme şekline bağlı olarak, hangi saç ekim yönteminin uygun olduğu kişiye özel saç tasarımı sayesinde belirlenir. Saç ekimi sonrasında ortaya çıkacak görüntünün rahatlıkla görülebilmesi için yapılan saç tasarımı, saç ektiren kişinin hayal kırıklı yaşamasını önler. Ayrıca kişinin saç şekli ile uyumlu en doğal saç ekimi gerçekleştirilmiş olur.