Saç Ekimi Düzeltme

Saç ekimi özellikle günümüzde sıklıkla yapılan ve başarı ortalaması yüksek olan bir operasyondur. Kellik veya saç seyrekliği problemine sahip olan kişiler çözüm olarak saç ekimini denerler. Ancak bazen ekim tekniklerinden dolayı ya da deneyimsiz doktorlar sebebiyle saç ekimi operasyonu başarılı olmaz. Bu tür durumlarda hatalı saç ekimini düzeltme işlemi uygulanabilir ve böylelikle saç kurtarılabilir.
Saç ektirme operasyonunun başarısız olma nedenleri birden fazla olabilir. Yanlış teknik uyglanması, saçtan fazla kök alınması, ekilmiş saç köklerinin çıkmaması ve yeni saç üretememesi gibi nedenler olabilir. Ülkemizde sağlık bakanlığının onayı olmayan kliniklerde uzman olmayan kişiler tarafınca uygulanan operasyon sayısı fazladır. Bu nedenle bu tür bir problemle karşılaşmamak için operasyonun yapılacağı kliniğin önceden çok iyi araştırılması gerekmektedir.

Saç ekiminde hekimler tarafından yapılan hatalar gruplara ayrılabilir. Bu gruplar yara izi, kamuflaj, yanlış yön ve pluggy look olarak dört tanedir. Yara ve şerit izinde hastanın saç tipi ve nakil yapılacak bölgenin yaralanma durumuna bağlı bir durumdur. Bu tür durumlarda düzeltmek amacıyla hatalı ekilmiş olan saç telleri teker teker çıkarılır ve ardından da yaralanmanın oluştuğu çizginin boyunca yeniden yerleştirilir. Kamuflaj ise halk arasında çim adam olarak bilinen başarısız bir saç naklinin sonunda oluşan duruma denir. Kamuflajda genel olarak ön saç çizgisi kalın olması ve gerekenden çok saç foliküllerinin kullanılması görülür. Yanlış yönde ise nakil edilen yeni saç tellerinin doğal saçların çıkış yönünden farklı bir yönde veya farklı bir açıda olması durumu görülür. Bu durum düzeltilmesi en zor olan hatadır. Pluggy look ise 1980 yıllarında kullanılan plug yöntemiyle ekilmiş olan saçlardır. Hata payı oldukça fazla olduğu için günümüzde doktorlar tarafından kullanılmamaktadır.
Saç ekim operasyonunda sık karşılaşılan sorunlardan biri de saç çizgisinin ve saç ekiminin doğal bir görünüm elde edilememiş olmasıdır. Bu tarz problemler yeniden saç ekiminin yapılmasıyla düzeltilebilir. Ancak bu işlem ilk ameliyata göre daha zahmetli olacaktır.

Saç ekimi operasyonundan sonraki 1 ay içerisinde yeni ekilen saçlar dökülür. Bu dökülme işlemin başarısız olduğunu göstermez. Bazı hastalarda bu dökülme %100 iken bazı hastalarda ise saçın %50’si dökülebilir. Ekim sonrasında saçı dökülen birey ile dökülmeyen birey arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

Daha fazla bilgi almak İster misiniz?

Uzmanlarımıza Ücretsiz Danışın