Share This:
Share This:

Saç Ekimi Günah Mıdır?

Saç dökülmesi ile karşı karşıya kalan bireylerin, kendini eksik hissetmesi veya kendine güveninin azalması mümkündür. Kişiyi sosyal hayattan soyutlayan ve içe kapanmasına sebep olan saç dökülmesi için, erken dönemde önlem almak gerekir. Çünkü saç dökülmesi, genetik faktörlerin etkisi ile olabileceği gibi, bazı durumlarda ise hormon dengesizliğine yol açan hastalıklardan da kaynaklanabilir. Bu sebeple saçlarda aşırı dökülme başladığı anda, doktora gitmek gerekir. Yapılan bazı kan tahlilleri, saç dökülmesinin neden kaynaklandığını gösterecektir. Saç dökülmüş ve kellik oluşmuşsa, yapılabilecek en kesin çözüm ise saç ektirmektir. Bazı çevreler saç ekimini günah olarak nitelendirir. Oysa tüm estetik müdahaleler gibi saç ekiminde de niyet önemlidir.

Saç Ektirmek Hangi Durumlarda Günah Olur?

Saç ektirmeyi düşünen kişi, ilk olarak kendi niyetini gözden geçirmelidir. Evli olan ve görsel olarak daha güzel veya yakışıklı olarak, eşini aldatmayı düşünen kişi için, saç ekimi günah olarak nitelendirilir. Fakat kellik nedeni ile psikolojisi bozulan ve arkadaşları veya eşi ile sağlıklı iletişim kurmayan kişinin, saç ektirmesi günah olarak nitelendirilemez. Bu sebeple hem kadınların hem erkelerin saç ektirmesinde, dinen her hangi bir sakınca bulunmaz.

Saç Ektirme Operasyonuna Nasıl Karar Verilir?

Günümüzde, hem tüm kafa derisine hem bazı bölgelere saç ekimi gerçekleştirilmektedir. Saç ekimine karar vermeden önce, kişi saçları için gerekli tedavileri yaptırıp saç dökülmesini normal seviyelere indirmelidir. Aksi durumlarda ekilen saçlar olmasa da kafa derisinde bulunan diğer saçlar, hızla dökülmeye devam edecektir. Sadece saçın tepe bölgesinde açılma olanlara, şakaklarda veya faullerde saçsız alanlar bulunanlara, bölgesel saç ekimi tavsiye edilir.

Hiç saçı olmayanlara saç ekimi; kafasında hiç saç bulunmayan veya saçları çok seyrek olanlara, vücudun diğer bölgelerinden alınan kıllar nakledilebilir. Örneğin göğüs kılları, kol ve bacak kılları hatta sakal kılları kullanılarak bölgesel saç ekimi yapılabilir.

Bölgesel saç ekiminde kullanılan teknik; FUE tekniği saç ekimini oldukça kısa süre içinde sonlandıran bir işlem olduğu için saç ekiminde sıkça tercih edilir. Operasyon tek seferde tamamlanır ve tek seferde çok fazla saç kökü nakledilebilir.