Share This:
Share This:

Saç ekimi için en uygun mevsim

En sık yaşanan estetik kaygılar arasında yer alan saç dökülmesi, genetik faktörlere, troid gibi hastalıklara, hormon bozukluğuna ve yanlış beslenmeye bağlı olarak gelişir. Psikolojik kaygılara yol açan ve kişiyi sosyal hayattan uzaklaştıran saç dökülmesinde,saç ekim operasyonları hayat kurtaracak, kişinin öz güvenini tekrar yerine getirecektir. Yoğun yaşanan kellik probleminde, günümüzde saç ekim teknikleri geliştirilmiştir. Bu tekniklerden, FUT tekniği, biraz zor ve cerrahi bir işlem olduğu için hastaları uzun süre hastaneye bağlar. FUE tekniği ise tek seferde tamamlanan ve çabuk bir iyileşme süresi sunan bir uygulamadır. Hangi teknik kullanılırsa kullanılsın, saç ekimi her mevsimde gerçekleştirilir. Fakat iyileşme süresi dikkate alındığında, kişinin kendi iş ve sosyal hayatını dengeye koyduktan sonra, yapılması gereken bir işlemdir.

Saç Ekimi Hangi Mevsimde Yapılmalıdır?

Saç ekiminden sonra, ilk 10 gün saç derisini korumak gerekir. Çünkü güneş, rüzgâr, yağmur gibi doğa olayları, ekilen saç köklerinin zarar görmesine sebep olur. Bu sebeple tepe bölgesine saç ektirmeyi düşünen kişilerin güneşin daha az olduğu, Sonbahar aylarını tercih etmesi mümkündür. Yine bu mevsimde aşırı sıcak veya aşırı soğuk havalar pek gözlemlenmez. Saç derisini sadece yağmurdan korumak yeterli olacaktır. Her mevsim olabilir.

Saç Ekiminde FUT Ve FUE Tekniğinin Farkları

Saç ekiminde zamanlama kadar, kullanılan tekniğin de önemi vardır. Günümüzde FUT tekniği ve FUE tekniği kullanılarak saç ekimi yapılır.

Fut Tekniğinin avantajları; diğer tekniğe göre, daha az maliyetle yapılan bir işlemdir. Saç ekiminden fiyat sebebi ile çekimser kalanlar tarafından tercih edilir. FUT tekniği, halen dünyada kullanılan bir uygulamadır. Fakat tek seferde çok fazla saç kökü nakledilememesi sebebi ile bazen ikinci bir saç ekim işlemine gerek duyulur.Ayrıca cerrahi bir işlem olduğu için bazen iz kalabilmektedir.  FUE yönteminden sonra artık tercih edilmemeye başlamıştır.

FUE Tekniğinin avantajları; günümüzde yoğun kullanılan bu uygulama, saç ekimini tek seferde tamamlaması, tek operasyonla çok fazla saç kökü nakledilmesi, operasyon süresinin kolay ve kısa olması, her hangi bir iz bırakmaması, iyileşme süresinin çok kısa olması sebebi ile tercih edilir.