Share This:
Share This:

Saç Ekimi İçin Sakal Kökleri Kullanılabilir Mi?

Saç dökülmesi, bazen alın bölgesinden bazen ise tepe bölgesinden başlar. Erkek tipi kellik diye adlandırılan bu durum, özellikle erkeklerde 20’li yaşlarda sık görülür. Dökülen saçlara tekrar kavuşmak için en geçerli yöntem, saç ekimi operasyonlarıdır. Kişinin kendi saç kökleri kullanılan bu operasyonda; ekilen saç kökleri, mevcut saç köklerinden daha sağlıklı ve uzun ömürlü olacaktır. Hatta çoğu zaman, kişinin mevcut saçları dökülmesine rağmen, ekilen saçlarda dökülme gözlemlenmez. Bu sebeple saç ekiminin, saç dökülmesinin yavaşladığı dönemlerde yapılması daha uygun görülmektedir. Saç dökülmesi genellikle 29 yaşından itibaren azalır.

Saç Ekiminde Sakal Köklerinin Kullanımı

Saç ekiminde, her zaman ilk tercih, ensede yer alan greftlerin kullanılmasıdır. Çünkü bu kökler, diğer bölgelere nazaran daha geç dökülür. Ense bölgesinden çok fazla saç kökü almak ise bazen bu bölgenin kelleşmesine neden olabilir. Özellikle geniş alanlara saç ekiminde, enseden çok fazla sayıda saç kökü almak gerektiği için, saç köklerinin tamamı ense bölgesinden alınmaz. Saç ekimi için, diğer tercih ise sakal kökleridir. Sakal kökleri, saç köklerine benzediği için, saç ekiminde sık olarak tercih edilir. Özellikle yara veya dikiş izlerinden çıkmayan saç köklerinin yerine, sakal bölgesinde yer alan kökler kullanılır.

Sakal kökleri saç derisine uyum sağlar mı; sakal kökleri, sertlik ve kalınlık olarak, diğer vücut kıllarından daha fazla saç tellerine benzerlik gösterir. Ayrıca saç derisinde daha fazla beslenme imkânı bulan sakal kökleri, kısa süre içinde saçlar ile aynı görüntüye kavuşacaktır.

Sakal köklerinin saç ekiminde kullanılması; saç ekimi için hangi bölgeden kök alınırsa alınsın, donör bölgeden tekrar kök çıkmaz. Yani alınan köklerin yeri boş kalır. Sakal kökleri de saç derisine nakledildiğinde, aynı bölgeden sakal çıkmayacaktır.

Saç ekiminde vücut kıllarının kullanılması; saç ekimi için sakal kökleri dışında bıyık, göğüs ve sırt kılları da kullanılır. Fakat bu bölgelerde yer alan kökler sınırlı olduğu için, geniş bölgeler için yeterli olmaz. Enseden sınırlı sayıda kök almak gerektiğinde, takviye olarak vücut kılları kullanılmaktadır. Kol veya bacak kökleri ise en son tercih olarak kullanılır.