Kellik problemi birçok kişinin ortak problemi ve oldukça da can sıkıcı bir durum. Bunun yanı sıra sakal kıran gibi hastalıklar, kullanılan ilaçların neden olduğu dökülmeler, yanık ya da yara izleri yüzünden saçlarının bir kısmını kaybetmiş olan birçok kişi var. Bütün bu sorunların çözümü içinse başvurulabilecek tek adres günümüz imkanları ile saç ekimi uygulamaları. Bu sorunlardan muzdarip olan ve bu konu üzerine araştırma yapmaya başlayan birçok kişinin sorduğu ilk soru da genellikle “saç ekimi için uygun muyum?”.

Saç ekimi operasyonları istisnaları da olmakla birlikte hemen hemen herkes için uygundur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken yapılacak olan ekimden verim alınıp alınamayacağıdır. Örnek vermek gerekirse; erken yaşlarda az bir miktar açılma nedeniyle saç ektirmek isteyen bir kişi, saç ekimi yaptırdığı takdirde ilerleyen yıllarda da devam eden açılma nedeniyle kötü bir sonuçla karşılaşabilir. Ya da hastalığı nedeniyle saçları dökülmekte olan bir kişi yeni ekilen saçlarını da kısa sürede kaybedebilecektir. Bu gibi durumların ortaya çıkmaması ise ancak alanında yetkin uzmanların yapacağı bir değerlendirme sonucunda mümkündür.

Bir kişiye saç ekimi yapılıp yapılmayacağı, ekim yapılacaksa hangi yöntemin daha uygun olduğu, yapılacak ekimde yıllar sonrasını da düşünerek buna göre bir ekim planı yapılması gibi oldukça önemli detaylar söz konusudur. Bu nedenle saç ekimi yaptırmak isteyen bir kişinin atacağı en mantıklı adım; bu alanda deneyimli ve konuyu sadece maddianlamda ele almadığından emin olduğu kişiler ya da kurumlardan yardım almasıdır.