Share This:
Share This:

Saç ekimi ile saç sıklaştırma

Günden güne artış gösteren saç ekim ile saç sıklaştırma işlemlerinin en önemli artış sebebi yapılan işlemin oldukça kolay ve gayet makul fiyatlara yapılıyor olması. Bunun dışında sürekli artan teknikler saç ekimi ve saç sıklaştıma işlemlerinin sonrasında iyileşme süresini azaltmaya başladı.

Saç Ekimi ve Saç Sıklaştırma İşleminin Uygulanması

Saç ekimi ve saç sıklaştırma işlemine başlanırken, saçın fazla olduğu donör bölge belirlenir ve bu aşamada en önemli kısım donör bölgede hiçbir saç kaybının gerçekleşmemiş olmasıdır. Bu donör bölgede bulunan her bir saç teli, başka bir bölgeye ekimi yapılabilecek kalitede ve kalınlıkta olmalıdır.

Bu işlemin tamamlanmasından sonra donör alanda bulunan saç folikülleri (saçın içinde büyüdüğü yapı) alınıp, saç dökülmesinin yaşandığı alana yerleştirilir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için minik minik kesiler açılır. İşlemin başarı ile sonuçlanmasının sebebi saç foliküllerinin başka bir kişiden ya da kişinin vücudunda başka bir alandan alınmamasıdır. Tamamıyla doğal olan olan, size ait saçlar kullanıldığı için herhangi bir renk değişikliği de yaşanmaz.

Saç Ekimi ve Saç Sıklaştırma İşleminden Sonra Neler Yapılmalı?

Saç ekimi ve saç sıklaştıma işlemi tamamlandıktan sonra normalden daha çabuk iyileşmek için saç derinize doğrudan güneş ışığı değmesini engelleyebilirsiniz. Güneş ışığından korunmak için daha çok pamuklu, hafif bir şapka tercih edilmelidir. 15 gün tamamlandıktan sonra ise korunmak için saç kremlerini tercih edebilirsiniz.

İşleminden sonra yaklaşık 2-3 gün uyurken kafanızın altına yüksek bir yastık koymayı tercih edin. Bu sayede ise rutin kan akışınız daha kolay sağlanır ve bu da saç derisinin kendisini daha çabuk onarıp, iyileşmesini sağlar.

İşlem bittikten sonra yine 2-3 hafta kadar elinizden geldiğince dinlenmeye çalışın. Çünkü sizi fiziksel olarak yoran hareketler, saç derisinin altında gerçekleşen kan akışına olduğundan çok daha fazla hız kazandırır. Kan akışının hızlanması ise yapılan işlem sırasında açılan ufak kesilerin kanamasına neden olur.

Normalden daha çabuk iyileşmek için saç derisinin temizliği çok önemlidir. İşlemi gerçekleştiren uzmanın önermiş olduğu şampuanlardan faydalanarak, hafif hareketlerle saç derinize hem bakım yapın hem de temizlenmiş olsun.

Saç ekimi ve saç sıklaştırma işleminden sonra mutlaka doktor kontrollerinize gidin. Bu kontroller yapılan işlem sonrasında saç derinizin ne denli iyileşmiş olduğunu doktor tarafından takip edilmesi için önemlidir. Eklemiş olan foliküllerden çıkacak yeni saç kıllarının büyüme hızı az denilecek seviyede ise yeni bir nakil işlemi yapılabilir.