Share This:
Share This:

Saç Ekimi Öncesi Saçları Kısaltmak Zorunlu Mu?

Tüm dünyada yapılan saç ekimi işlemi benzerlik gösterir. FUT ve FUE tekniği ile saç ekimi, şu anda her ülkede kullanılan yöntemlerdir. Fakat son yıllarda, bu iki tekniğin çok daha geliştirilmiş uygulamaları mevcuttur. Örneğin; saç ekimi işleminden önce, sağlıklı saçların çok daha kolay seçilebilmesi için donör bölgede bulunan saçlar kısaltır. Ense bölgesinde yer alan saçların kısaltılması ise özellikle kadınların saç ekimi işlemine sıcak bakmasını engeller. Oysa günümüzde saçları kısaltmadan, yani tıraşsız saç ekimi işlemi kolaylıkla yapılır. Her doktorun sıcak bakmadığı tıraşsız saç ekimi öncesinde, doktor ile ayrıntılı konuşmak gerekir.

Saçları Kısaltmadan Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekiminde, genellikle ense bölgesinde yer alan saçlar en başarılı sonucu vermektedir. Çünkü bu bölgedeki kıllar, en son dökülür. Yani oldukça dayanıklıdır. FUT ve FUE tekniğinde, ilk olarak ense bölgesinde, iki kulağın arasında yer alan saçlar tıraş edilir. Tıraş işlemi sayesinde, kısaltılan saçların seçilmesi daha kolay olmaktadır. Fakat tıraşsız saç ekimi isteyen kişilerde, saç kökleri saçlar uzunken seçilir. Bu bölgeden uzun hali ile seçilen saç kökleri, saç derisindeki kelleşen bölgelere nakledilir.

Traşsız Saç Ekiminin Dezavantajları

Traşsız saç ekiminde, ense bölgesindeki saçların seçilmesi oldukça zordur. Yine seçilen saçlar, uzunluğu nedeni ile transfer edilirken zorluk çıkartır. Saç derisine ekilen saç telleri, tamamen deri altına gömülemez. Fakat tüm bu zorluklarına rağmen, deneyimli bazı doktorlar tarafından uygulanan bir yöntemdir. Saç ekimi, oldukça kısa sürede tamamlandığı için, saçlar tıraş edilmediğinde, sosyal hayatı çok fazla aksatmaz.

Tıraşsız Saç Ekiminin Avantajları

Tıraşsız saç ekimi, kişinin saç şeklinde bozulma olmadan gerçekleştirilir. Operasyon tamamlandıktan sonra, saç ekildiğinin anlaşılması imkânsızdır. Yine saç ekiminden sonra saçların çok daha kolay şekil alması mümkündür. Mevcut saçlar uzun olduğu için, saç ekilen bölgelerin kapatılması daha kolay olacaktır. Sürekli göz önünde olan ve fiziksel görüntüsü ile hayatını kazanan kişilerin, daha fazla tercih ettiği saç ekimi işlemidir. Özellikle kadınlar tarafından, tıraşsız saç ekimine ilgi her geçen gün artmaktadır.