Share This:
Share This:

Saç Ekimi Operasyonundan Sonra Refakatçiye İhtiyaç Var Mıdır?

Saç ekimi operasyonları, her geçen gün yeni teknikler geliştirilen ve daha kolay yapılan operasyonlardır. Birkaç yıl öncesine kadar, FUT tekniği ile saç ekimi kullanılmaktaydı. FUT tekniği, saç ekimini daha uzun hale getiren ve uzun bir iyileşme süreci gerektiren operasyon tekniğidir. FUT tekniği ile saç ekiminde operasyon anında ve sonrasında refakatçi ihtiyacı bulunur.  Fakat son yıllarda daha çok FUE tekniği ile saç ekimi kullanılmaktadır. Bu uygulama sırasında, kişiye lokal anestezi verilir. Saç ektiren kişinin bilinci yerindedir fakat her hangi bir acı hissetmez. Saç ekimi tamamlandıktan sonra ise aynı gün eve çıkmak mümkün olur.

FUE Tekniği İle Saç Ekiminde Refakatçi İhtiyacı

FUE tekniği ile saç ekimi işleminde, kesi yapılmaz. Yalnızca saç derisine belirli mesafeler ile kanallar açılır. Bu kanallara saç ekimi yapılır. Ağrısız ve acı hissetmeden saç ekimi olarak, son yıllarda kullanımı artmıştır. FUE tekniği ile saç ekiminde, kişi uzun süre zorlanmadığı için, refakatçi ihtiyacı bulunmaz. Eve çıkan kişinin, ilk birkaç gün saç derisini şapka veya bere ile koruması yeterli olmaktadır. Aşırı zorlanma gerektiren işlerden kaçınmak, yeterli olur. Zaten ilk 3 günün, yani ilk pansuman ve saç yıkamanın ardından, iş hayatına geri dönmek mümkündür.

Saç Ekiminde Başarıyı Artıran Uygulamalar

Saç ekimi operasyonlarında arzu edilen sonucun ortaya çıkması için, operasyon öncesinde saç analizi yaptırmak gerekir. Böylece saç dökülmesinin nedenleri belirlenir ve yeni dökülmelerin önüne geçilebilir. Yine kişiye özel saç tasarımı, saç sıklığını dikkate alarak hatta ön saç çizgisini dengeleyerek, saç ekimi olanağı yaratmaktadır. Saç ektiremeye karar veren kişiler, genellikle saç ekimi maliyetlerine yönelir. Fakat saç ekimi maliyetlerinden çok, operasyon için en deneyimli doktorları araştırmak, kişinin saç yapısına en uygun ekim işlemini mümkün kılacaktır.

Geniş bölgelere saç ekimi; saç derisinde çok fazla kellik bulunan kişiler için mega seans saç ekimi uygulanır. Bu uygulamada, saç kökleri az guruplar halinde alınarak, saç ekimi gerçekleştirilir.

Bölgesel saç ekimi; yine FUE tekniği ile yapılan uygulamalardır. Alın veya tepe bölgesindeki açık deriye saç ekimi yapılır.