Share This:
Share This:

Saç Ekimi Sırasında Çözünmeyen Dikişler Kullanılır Mı?

Saç sorunu yaşayan insanların gelişen teknoloji ile saç problemleri ortadan kaldırılmıştır. Saç ekiminde ortaya çıkan yeni yöntemler ile kişiler fazla zahmet çekmeden dökülen saçlarının yerine dökülmeyen saç tellerine kalıcı olarak sahip olabilmektedir.

Saç ekiminde günümüzde FUE ve FUT yöntemleri fazlaca kullanılır. Kullanılan bu iki yöntemin, kendilerine has özellikleri bulunmaktadır. Özellikle saç kökleri yetersiz olan kişilerde, FUT saç ekim yöntemi tercih edilmektedir.

FUT Saç Ekim Yöntemi Ve Uygulama Süreci

FUT saç ekim yöntemi, iki kulak arasından deri ile birlikte saç köklerinin ameliyat ile alınması işlemi ile başlamaktadır. Daha sonra alınan saç derili saç kökleri özel ortamlarda saç köklerine ayrılmakta ve saç ekim bölgesine nakledilmektedir.

FUT saç ekim yöntemi cerrahi bir müdahale olduğu için saç ekimi sırasında saç köklerinin alındığı bölgeye dikişi atılmaktadır. Saç ekimi sırasında kullanılan dikiş özelliğine göre ise hastanın iyileşme süresi netleşmektedir. Örneğin, saç ekimi sırasında çözünmeyen dikişiler kullanılması sonucunda kullanılan bu dikişlerin 14 gün sonra alınması gerekmektedir.

Saç Ekiminde Çözünmeyen Dikişlerin Kullanılması

Saç ekimi sırasında çözünmeyen dikişlerin kullanılması özellikle FUT saç ekim yönteminde saç kökünün alındığı bölgenin sorunsuz bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Bu dikişler ile saç kökü alınan bölgede oluşabilecek iltihaplanma ve benzeri sıkıntılarında, önüne geçilmektedir.

Cerrahi müdahale yapılarak gerçekleştirilen saç ekim işleminde, çözünmeyen dikişlerin yanında kafa dersinde eriyen türde dikişler de kullanılmaktadır. Bu kullanılan dikişlerin artı özelliği de saç ekimi yaptıran kişinin tekrar saç ekim merkezi ve benzeri yerlere dikiş almaya gerek duymamasıdır.

FUT gibi ameliyat ile yapılan saç ekim işleminde kullanılan çözünmeyen dikişlerin diğer türdeki dikişlere nazaran, tekrar merkeze gitmek gibi bir dezavantajı bulunsa da genellikle bazı durumlarda çözünmeyen türde dikişler bu operasyonlarda kullanılabilmektedir.

Saç Ekiminde Çözünmeyen Dikişlerin Kullanılmasından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çözünmeyen dikiş türünün saç ekiminde, saç kökü alınan bölgeye uygulanması, aynı zamanda saç ekim işleminden sonra azami derecede dikkatli olunmasını gerektirmektedir. Bu gereklilik özellikle saç ekim operasyonun yapıldığı ilk 14 gün, çok ciddi önem taşımaktadır.