Share This:
Share This:

Saç Ekimi Sonrası İlk Saç Kesimi

Saç dökülmesi, ilk başlarda önemsenmese de zamanla psikolojik çöküntü yaratan bir durumdur. Çünkü alın ve tepe bölgesinden başlayarak genişleyen dökülme, zamanla kellik oluşturur. Günümüzde stres, yanlış beslenme ve genetik etkiler nedeni ile oluşan saç dökülmesi, erkekler kadar kadınlarında sorunudur. Özellikle hamilelik ve menopoz döneminde artan dökülmeler, kadınların saçlarını daha seyrek ve cansız gösterir. Saç ekimi operasyonları ise dökülen saçların kısa süre içinde canlı ve gür görünmesini sağlamaktadır. Üstelik son teknoloji ile yapılan saç ekimi operasyonları, eskiye oranla hem hasta için hem doktor için çok daha konforlu bir şekilde gerçekleştirilir.

Saç Ekimi Operasyonlarının Başarısı Neye Bağlıdır?

Deneyimli bir klinik ile anlaşarak saç ekimi yaptırmak, tek başına çözüm olmaz. Operasyondan önce ve sonra birçok ayrıntıya dikkat etmek gerekir.

Saç ekimi öncesi;

– Düzenli kullanılan ilaçların mutlaka doktora bildirilmesi gerekir.

– Alkol ve sigara kullanan kişilerin, operasyondan önce bu zararlı alışkanlıkları bırakması önerilir. Her iki zararlı maddede, saç ekimi sonrası oluşan minik yaraların daha uzun sürede iyileşmesine neden olmaktadır.

Saç ekimi için kliniğe giderken, saçlara her hangi bir losyon veya şekillendirici sürmemek gerekir.

Saç ekimi sonrası;

– Saç derisi hassas olduğu için, ilk on gün korumak önemlidir. Bu aşamada saça bere takmak çözüm olabilir. Böylece saç derisine güneş, yağmur, rüzgâr temas etmez.

– Saç ekimi sonrasında ilk yıkamanın, operasyonu yapan klinikte yapılması önerilir. Çünkü saç derisinin yıpratılmaması gerekir.

Saç Ekimi Sonrasında Çıkan Saçların Kesilmesi

Operasyondan sonra ekilen saç köklerinin çıkması, 2-3 ay sürer. Fakat ekilen saçların hepsi aynı anda çıkmaz. Yani ilk etapta çıkan saçlar uzunlu-kısalıdır. Ekilen saçlar çıktığı andan itibaren gerekli durumlarda saç kestirmek mümkündür. Zaten tüm saçların çıkması ve saç ekiminden sonra oluşacak şeklin tam olarak belirmesi, bir yıl sürer. Oldukça doğal görünümlü çıkan saçlar ise kişinin kendi saçından ayırt edilmez. Yani sonuç oldukça memnuniyet vericidir. Başarılı bir saç ekiminden sonra, çıkan saçlar oldukça dayanıklıdır, hayat boyu kullanılabilir.