Share This:
Share This:

Saç Ekimi Sonrasında İdeal Şampuan

Saç ekimi operasyonu, günümüz şartlarında en sık yapılan operasyonlardır. Çünkü saç dökülmesi ve kellik yaşayan kişilerin, kendine güveni sarsılmaktadır. Olduğu yaştan daha büyük görünen şahıs, akranları ile bir araya gelmekten kaçınır. İş hayatı ve sosyal hayatı olumsuz yönde etkilenir. Saç dökülmesini önleyen veya yeni saç köklerinin çıkmasını sağlayan bitkisel bir uygulama mevcut değildir. Ancak saç ekimi sayesinde, saç köklerinden yeni ve sağlıklı saçlar çıkar. Saç ekimi operasyonunun başarısını etkileyen birçok uygulama mevcuttur. Bu uygulamalar şu şekilde sıralanabilir;

Saç ekimi sonrası bakım; operasyon sonrasında, hemen eve çıkmak mümkündür. Fakat evde ilk on gün saç derisinin dış darbelerden, güneş ışınlarından, rüzgâr ve yağmurdan korunması gerekir. Saç ekiminden sonra, ilk on gün denize veya havuza girilmesi tavsiye edilmez.

Saç ekimi sonrası kullanılan şampuanlar; operasyondan 24 saat sonra ilk saç yıkama ve beraberinde ilk pansuman yapılır. Klinik ortamında kullanılan şampuanlar özeldir. Saç ekimi yapan kliniklerin önerdiği şampuanlardan kullanmak mümkündür. Bu ürünlerin içeriğinde SLS, SLES veya paraben olmaması gerekir. Bu zehirli maddeler, hem ekilen saç köklerinin hem saç derisinin zarar görmesine neden olur. Saç ekimi sonrası kullanılan şampuanların, ph derecesi 5.5 olmalıdır. Yine doğal içerikli şampuanlar, saç köklerinin daha güzel beslenmesini sağlar.

Saç ekiminde destek tedaviler; her saç ekimi operasyonunda, ekilen köklerin bir kısmı tutmaz. Yani ekilen saçlar, %90 oranında deriye tutunur. Fakat son yıllarda saç ekimine destek olarak kullanılan bir takım uygulamalar mevcuttur. Vitamin destekli saç mezoterapisi veya PRP destekli saç mezoterapisi, ekilen saç köklerinin daha yüksek oranda çıkmasını sağlar.

Saç Mezoterapisinin Faydaları

Vitamin destekli saç mezoterapisi, yüksek oranda Biotin içerir. Biotin saçlar için en önemli vitamin türüdür. B vitaminleri türevi olarak bilinir. Saç beyazlaması, saç dökülmesi gibi tüm saç sorunları, bitin eksikliğinde görülür. Saç derisine biotin takviyesi, mevcut saçları güçlendirir, yeni ekilen saçların ise daha kısa süre içinde çıkmasını sağlar. Kök hücre tedavisi olan PRP saç mezoterapisi, daha çok deri içindeki hücrelerin ömrünü uzatan bir uygulamadır.