Share This:
Share This:

Saç Ekimi Sonrasında Kurallar

Başarılı yapılmış saç ekimi operasyonları, kişinin anında birkaç yaş genç ve enerjik görünmesinde etkilidir. Kişinin kendi saç kökleri kullanılan saç ekiminden sonra, saç ektirildiğini bilmeyen kişinin, operasyonu anlaması mümkün değildir. Yani sonuç oldukça doğal olur. Fakat saç ekimi operasyonundan önce ve sonra, doktorun sunduğu önerililer dikkatle takip edilmelidir. Küçük gibi görünen bazı detaylar, saç ekiminden istenilen verimin alınmasını engelleyecektir. Kişinin kendi saç yapısına uygun şekilde tasarlanarak yapılan saç ekimi, hayat boyu kalıcı olur.

Saç Ekimi İşlemi İçin Doktor Belirlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

1- İlk olarak saç ekimini yapan kliniğin, hangi tekniği kullandığı araştırılmalıdır.

2- Saç ekiminde, fiyattan çok operasyonun tek seferde tamamlanması önem taşır. Çünkü fiyat olarak hesaplı gibi görünen klinikler, ikinci bir işleme gereksinim duyarak, fiyatların yine artmasına sebep olabilir.

3- Geniş alanlara saç ekiminde, mega seans saç ekimi daha fazla tercih edilir. Birkaç seans halinde gerçekleştirilen saç ekimi işlemini, tek sefere indiren bir uygulamadır.

Saç Ekiminden Sonra Uyulması Gereken Kurallar

Saç ekiminden hemen sonra; genellikle ilk yıkama klinikte yapılır. Bir sonraki yıkamanın ise doktor önerisi doğrultusunda 2-3 gün sonra yapılması gerekir.

– Saç derisinde oluşan, kırmızı görüntü oluşturan deliklere; ellememek, kaşımamak gerekir. Bu küçük yaralar, yaklaşık iki hafta yağmur, güneş, rüzgâr gibi etkilerden korunmalıdır. Bu amaçla kasket veya şapka takılmalıdır.

– Yine aniden gelişen darbeler, ekilen saç köklerinin zarar görmesine neden olacaktır. İlk günlerde aşırı yorucu işlerden kaçınmak, saç derisinin terlemesini önlemek gerekir.

– Saç ekiminden hemen sonra, antibiyotik kullanmak gerekir. Bu süre içinde alkol almak, ilaçla etkileşime geçen alkolün, yan etkiler yaratmasına sebep olur.

– Yatış pozisyonu saç ekilen bölge üste gelecek şekilde ayarlanmalıdır.

– Operasyondan hemen sonra takılan bandın, doktor kontrolünde çıkartılması gerekir.

Saç ekiminden iki hafta sonra; ekilen saçlar, 2-4 hafta sonra, zayıflayarak dökülmeye başlar. Fakat bu saçlar 2-3 ay içinde tekrar sağlıklı olarak çıkar. Bu süre içinde doktorun önerdiği saç bakım ürünlerini kullanmak gerekir. Bol vitaminli beslenmek ve düzenli su içmek, saç derisinin beslenmesini ve saç köklerinin daha sağlıklı çıkmasını sağlar.