Share This:
Share This:

Saç Ekimi Yapıldıktan Sonra İlk Yıkama Nasıl Olmalı?

Saç ekimi operasyonları, günümüzde sık yapılan operasyonlar olmasına rağmen her kliniğin öncesi ve sonrası uygulamaları bir birinden farklıdır. Özellikle saç ekiminden sonra ilk yıkama, genellikle operasyonu yapan klinikte gerçekleştirilir. Çünkü ilk etapta ekilen saç kökleri, deri yüzeyine çok yakındır ve yanlış bir müdahalede, yerinden oynama ihtimali mevcuttur. Yine ilk yıkamada kullanılan şampuan ve losyonlar, doktor önerisi doğrultusunda seçilmelidir. Piyasada satılan kimyasal içerikli saç bakım ürünleri, hassas olan saç köklerine zarar verebilir.

Saç ekimi sonrası evde yapılan ilk yıkama; operasyondan 48 saat sonra, ilk yıkama tavsiye edilir. Bu işlemi evde yapacak kişilerin bazı ayrıntılara dikkat etmesi gerekir.

  • İlk yıkamada soğuğa yakın ılık su tercih edilmelidir. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk su kullanmak, hem saç derisinin hem saç köklerinin zarar görmesine neden olur.
  • Yıkama esnasında, doktorun önerdiği şampuanları kullanmak gerekir. Genellikle doğal içerikli saç bakım ürünleri kullanılır.
  • İlk yıkama sırasında saç derisine çok hafif masaj yapılmalıdır. Bu aşamada saç derisine tırnak uçları ile müdahale etmek ve bastırmak, küçük yaraların kanamasına ekilen saç köklerinin, deri yüzeyine çıkmasına neden olur.
  • Saç ekimi operasyonundan sonra açılan kanallar nedeni ile minik yaralar oluşacaktır. Zamanla bu yaraların kabuk bağlaması ve kendiliğinden dökülmesi beklenir. Yıkama esnasında bu bölgeleri yolmak veya kazımak, ekilen saç köklerine zarar verir.

Ekilen Saçların Tutunma Oranı

Hangi klinikte yapılırsa yapılsın, saç ekiminde nakledilen tüm saç kökleri çıkmaz. Genellikle %90 oranında saç kökü çıkar. Diğer kısmı ise saç derisinde beslenemediği için kaybolur. Gerek ilk yıkamada, gerekse ilk on günlük bakımda alınan bazı tedbirler, saçların daha fazla tutunmasını sağlar. Özellikle saç derisini güçlendirmeye yönelik yapılan saç mezoterapisi gibi uygulamalar, ekilen saç köklerinin tamamına yakınının tutunmasını sağlar. Saç derisinin ihtiyacı olan tüm vitaminlerin deri içine nakledildiği bu işlem, saç ekimi ile birlikte kullanılabilmektedir. İlk saç mezoterapisi seansı, saç ekiminden bir hafta önce yapılır. Operasyon tamamlandıktan sonra ise istenilen oranda devam edilmesi mümkündür.