Share This:
Share This:

Saç Ekimi Yapılırken Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

Saç ekimi, küçük bir operasyondur. Özellikle FUE tekniği ile yapılan saç ekimi, kişiyi sosyal hayattan yalnızca 1-3 saatliğine alıkoyan bir uygulamadır. Fakat bu süre içinde saç ekimi yaptıran kişinin; kendini sıkmaması, rahat olması gerekir. Bu sebeple saç ekimi operasyonuna giderken esnek, bedeni sıkmayan giysiler tercih edilmeli ve rahat çıkartıp giyinmek için önü düğmeli gömlek veya hırkalar tercih edilmelidir. Hatta eşofman tarzı giysiler, operasyon sırasında rahat etmeniz için ideal olacaktır. Yine mevsimine göre çok kalın giysiler terlemeye, çok ince giysiler ise üşümeye neden olabilir.

Saç Ekimi Sırasında Acı Hissedilir Mi?

Saç ekimi için, dünyada kullanılan iki teknik vardır. Bunlardan FUT tekniği, maliyet olarak hesaplı olduğu için halen kullanılır. Fakat saç derisinden kesi yapılarak saç köklerinin deri ile alınmasına neden olan ve diğer yönteme göre daha meşakkatli bir işlemdir. Fakat FUE tekniği acısız saç ekimi olarak bilinir. Bu uygulamada, aynı anda hem saç kökleri ense bölgesinden seçilerek alınır hem aynı anda kellik oluşan bölgelere nakledilir. Lokal anestezi ile yapılan FUE tekniği sırasında, saç ekilen kişi her hangi bir acı hissetmeyecektir.

Saç ekimi öncesinde; düzenli olarak kullanılan tüm ilaçlar doktora bildirilmelidir. Çünkü vitamin ve aspirin tarzı bazı ilaçların, kanı sulandırma özelliği mevcuttur. Yine sigara ve alkol kullanımı, saç ekiminden 7-10 gün önceden bırakılmalıdır. Sigara saç ekiminde kullanılan saç köklerinin deriye tutunmasını önler. Ayrıca saç ekilen bölgede oluşan ufak sivilce benzeri yaraların kapanma sürecini uzatır.

Saç ekimi sonrasında; operasyondan çıkan kişi, hemen evine geçebilir. Fakat saç bölgesinin bir süre darbe almaması gerekir. Aşırı soğuk, güneş, yağmur veya rüzgâr gibi etkilerin, saç derisine zarar verdiği bilinmektedir. Bu sebeple ilk on gün dışarı çıkarken bere kullanmak gerekir. Saç ekiminden 2-3 ay sonra, ekilen saçların bir kısmı çıkmaya başlar. Tamamı ise 6-8 ay sonra çıkmış olur. İlk etapta kısalı -uzunlu olan saçları, kestirip şekil verdirmek mümkündür. Saçların en son hali ise saç ekiminden bir yıl sonra ortaya çıkacaktır.