Share This:
Share This:

Saç Ekiminde Anestezi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi operasyonlarında, bazen genel anestezi bazen ise lokal anestezi kullanılır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de saç ekimi iki teknik ile gerçekleştirilir. Bu teknikler; FUT tekniği ve daha kolay bir işlem olan FUE tekniğidir. Saç ekimi konusunda deneyimli uzman bir doktor, her iki teknik ile de başarılı bir saç ekimi operasyonu yapabilir.

Alın bölgesine saç ekimi tekniği; yalnızca alın bölgesinde saç dökülmesi olanlar için, FUE tekniği ile bölgesel saç ekimi uygulanır. Greft sayısı, kişinin diğer saçlarının sıklığına göre değişir ama 3000-4500 saç kökü, alın bölgesindeki kelleşen bölgeyi kapatacaktır. Bu tür operasyonlarda genellikle sınırlı uyuşturma uygulanır. Operasyona başlamadan evvel, saç derine 15-20 cm aralıklar ile lokal anestezi enjekte edilir.

Tepe bölgesine saç ekimi tekniği; erkek tipi kellikte saç dökülmesi, tepe bölgesinden başlar. Bu bölgeye saç ekilirken, genellikle FUE tekniği tercih edilir ve 3000-4500 saç kökü kullanılır. Yine tepe bölgesine lokal anestezi kullanılır. Operasyondan 15-20 dakika önce, saç derisine belli aralıklar ile sınırlı uyuşturma uygulanır.

Saç Ekiminden Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

– Saç ektirmeye karar veren kişilerin, ilk olarak deneyimli bir klinik seçmeye dikkat etmesi gerekir. Çünkü saç ekimi için tercih edilen tekniği, her klinik uygulamayabilir. Yine bazı kliniklerde traşsız saç ekimi, kalem tekniği ile saç ekimi, saç mezoterapisi beraberinde saç ekimi gibi uygulamalar mevcuttur.

– Saç ekimi öncesinde, alkol ve sigara kullanımının bırakılması gerekir. Her iki zararlı madde de operasyon anında saç derisinde oluşan hasarın iyileşme sürecini uzatır.

– Saç ekimi öncesinde, düzenli kullanılan ilaçların doktora bildirilmesi gerekir. Çünkü vitamin türleri, aspirin, tansiyon ilaçları ve şeker ilaçlarının bazıları, kanı sulandırma özelliğine sahiptir. Operasyon sırasında, kişiye verilen narkoz ile etkileşime giren bu ilaçlar, hastanın hayatını tehlikeye atar.

Saç ekiminde dikkat edilmesi gerekenler; operasyona giderken, hafif yiyecekler tüketerek tok karnına gitmek gerekir. Yine önden düğmeli, rahat ve elastiki giysiler, uzun süren saç ekimi işleminde daha rahat etme imkânı yaratır. Hastanın konforu, operasyonun başarısını artıracaktır.