Share This:
Share This:

Saç Ekiminde Donör Alanı Neye Göre Seçilir?

Saç ekimi operasyonlarında, ekim için kullanılan saç köklerinin sağlıklı ve dayanıklı olması oldukça önemlidir. Çünkü hem saç nakli sırasında saç köklerinin bir miktar hırpalanması söz konusudur hem nakil sonrasında alışma süreci biraz zordur. Bu sebeple donör olarak kullanılan saç kökleri, en son dökülme gözlemlenen ense bölgesinden, iki kulağın arasındaki sağlıklı saç köklerinden seçilir. Ense bölgesindeki saç kökleri sık olduğu için, seçilip alınan ve başka bölgeye nakledilen saçlar tekrar çıkmadığı halde, yokluğu çok fazla fark edilmez. Yani ense bölgesinde yer alan saçlar, yine sık görünür. Saç ekiminde, donör saçlar seçilirken;

Ekilen saçların sağlıklı olması gerekir; saç ekimi işlemi, zamana yayılan bir işlemdir. Saç kökleri deri içinden çıkartıldıktan sonra, bir süre dışarda bekler. Bu sebeple saç ekimi için, sağlıklı saç köklerinin tercih edilmesi önemlidir. Dış ortamda daha uzun süre dayanan ve saç ekiminden sonra deri içine daha kolay uyum sağlayan saç kökleri, ense bölgesindeki saçlardır.

Ekilen saçların dayanıklı olması önemlidir; saç ekimi işleminden sonra ekilen saçların hemen dökülmemesi için, dayanıklı olması gerekir. Bu sebeple de saçın en son dökülen bölgesi yani ense bölgesindeki saç kökleri tercih edilir.

Ekilen saçların sık olması gerekir; saç ekimi için çıkartılan saç köklerinin yerinden tekrar saç çıkmaz. Bu sebeple saç nakli için alınan saçların sık olması, alım sonrası saç derisinde boşluk yaratmaması gerekir.

Ense Bölgesinde Nakledecek Saç Bulunmayanlarda Saç Ekimi

Saç naklinde, ilk tercih ense bölgesinde yer alan saç kökleridir. Fakat tüm saç derisinde dökülme olanlarda, yani geniş alanlara saç ekiminde başka bölgelerdeki sağlıklı köklerde kullanılabilir. İlk tercih ise sırt ve göğüs kıllarıdır. Diğer bölgelerden daha sert olan bu kıllar, saç derisine daha kolay uyum sağlar. Saç ekiminden bir süre sonra saçlar ile aynı özellikleri göstermeye başlar. Göğüs ve sırt bölgesinde kıl kökü bulunmayan kişilere, saç ekiminde ise gerektiğinde bacak ve koldaki kıllar kullanılmaktadır. Fakat bu kıllar yetersiz olduğu için saç derisinde seyrek bir görüntü oluşturabilir.