Share This:
Share This:

Saç Ekiminde Estetik Sonuç Mümkün Mü?

Genetik saç dökülmeleri, genellikle ergenlikten itibaren başlar. Özellikle genç erkeklerde görülen kellik ise kişide çeşitli psikolojik sorunlara yol açar. Olduğundan daha yaşlı görünen kişi, sosyal hayattan uzaklaşarak,  zamanla daha fazla içe kapanır. Günümüzde sık yapılan saç ekimi operasyonlarında ilk tercih, estetik olarak kişinin görüntüsüne uyum gösteren doğal saçlardır. Saç ekiminden daha fazla verim almak için, operasyonun plastik cerrahlara yaptırılması faydalı olur. Çünkü el becerisi gelişmiş plastik cerrahlar, başarılı bir saç ekimi kadar kişinin estetik görüntüsüne de odaklanır.

Saç Ekimi Operasyonundan Sonra Değişim

Doğru yapılmış bir saç ekimi operasyonundan sonra, kişi anında birkaç yaş daha genç ve enerjik görüntüye kavuşur. Alın bölgesine doğru yerleştirilmiş saç kökleri, tepe bölgesine doğru orantılanmış saçlar, daha zinde bir görüntü yaratacaktır. Saç ekimi yaptıran kişi, operasyondan sonra tekrar eski hareketli hayatına döner. Üstelik saç ekildiğini bilmeyen kişilerin, operasyonu anlaması mümkün değildir. Çünkü saç ekiminde kişinin kendi saç kökleri kullanılır. Yani ekilen saçların deri ile uyumu, kısa sürer.

Saç Ekiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Günümüzde daha çok FUE tekniği ile saç ekimi tercih edilir. Çünkü FUE tekniğinin, saç ekimi sırasında ve operasyondan sonra, iyileşme aşamasında birçok avantajı mevcuttur. Daha kısa bir iyileşme süresi vaat eder. Saç ekiminde doğallık için;

  • Başarılı yapılmış saç ekimi operasyonlarında, ilk olarak alın ve tepe bölgesi dikkatli tasarlanmalıdır. Çünkü her iki bölge de en çok dikkat çeken bölgelerdir. Alın bölgesine saç ekiminde, ön saç çizgisi, saç ayrım yönü ve saç köklerinin doğru konumlandırılması gerekir.
  • Saç ekiminde doğallık için, nakil için seçilen saç köklerinin ense bölgesinden alınması önemlidir. Çünkü saç derisinde en son dökülme görülen yer, ense bölgesidir. Bu bölgeden seçilen sağlıklı saç kökleri, hayat boyu dayanıklı olur. Ayrıca ense bölgesinde saçlar sık konumlandığı için, alınan kökler ense bölgesinde boşluk oluşturmaz. Enseden 10000 kök saç alıp, başka bölgelere nakletmek mümkündür.
  • Saç ekiminde doğal bir görüntü için, ekilen saçlar kişinin saç sıklığına göre orantılanmalıdır. Mevcut saçlardan daha sık veya seyrek ekilen saçlar, yapay bir görüntü oluşturur.