Share This:
Share This:

Saç Ekiminde Greft Sayısı Değişiklik Gösterir Mi?

Saç ekimi yapılırken kullanılan greft sayısı, kelleşen bölgenin genişliğine göre değişiklik gösterir. Geniş bölgelere saç ekiminde, bazen saç kökü alınacak bölgedeki kök sayısı yetersiz gelir. Böyle durumlarda saç köklerinin sakal veya bıyık kıllarından seçilmesi mümkündür. Sakal ve bıyık kökleri, saç yapısı ile benzerlik göstermektedir. Saç telleri ile sertlik ve kalınlık olarak uyumlu olan sakal ve bıyık kılları saç derisine nakledildiğinde, saçlardan ayırt edilemez.

Saç Ekiminde Neden Ensedeki Kökler Tercih Edilir?

Ense bölgesinde, iki kulak arasında kalan saç telleri, diğer bölgelerdeki saçlardan daha sık ve daha sağlıklıdır. Hatta en son dökülme yaşanan bölge, ensede yer alan saç telleridir. Bu sebeple ensede bulunan saç telleri, saç ekiminde donör olarak kullanılır. Enseden alınan 8000 saç kökü, ense bölgesinde boşluk yaratmaz.

Saç Ekiminde Kullanılan Saç Kökü Sayısı

Saç ekiminde, kaç adet saç kökü yani greft kullanılacağı, kişinin saç yapısı ile yakından ilgilidir. Saçlarının tamamı sık olan kişilerde, nakledilecek greft sayısı fazla olur. Ayrıca bölgeye, doğallık açısından daha sık bir yerleştirme yapılmalıdır. Genellikle saç derisinde saç kökleri guruplar halinde bulunur. Doğallığını hiç bozmadan ikili veya üçlü guruplar halinde saç köklerini çıkartmak ve kelleşen bölgelere ekmek, daha sık saçlara kavuşma imkânı yaratacaktır.

Alın bölgesine saç ekiminde kullanılan greft sayısı; erkek tipi kellikte dökülme, alın ve tepe bölgesinden başlar. Yalnızca alın bölgesinde kellik olan kişilerde, 3000-3500 greft yeterli olmaktadır. Fakat ekilecek greft sayısı belirlenirken, kişinin genel saç yapısı incelenir. Diğer bölgelerde yer alan saçlar sıksa, uyumlu olması açısından daha fazla saç kökü gerekecektir.

Tepe bölgesine saç ekiminde kullanılan greft sayısı; tepe bölgesi, saçların en sık döküldüğü bölgeler arasındadır. Tepe bölgesindeki kelleşen alana bağlı olarak, 3000-4000 greft, saç ekiminde kullanılır. Diğer bölgelerden daha fazla dikkat çeken tepe bölgesi için saç sıklığı dikkatle ayarlanmalıdır.

Saç seyrekliğinde kullanılan greft sayısı; kadınlarda görülen saç dökülmesi, tüm saç derisinde seyrelme yapar. Bu tür durumlarda kişinin saç sıklığına bağlı olarak değişik miktarda greft kullanılır. Fakat genellikle 4000-4500 greft yeterli olmaktadır.