Share This:
Share This:

Saç Ekiminde Greft Sayısına Nasıl Karar Verilir?

Saçların dökülme oranına bağlı olarak, ekilecek saç kökü miktarı değişiklik gösterecektir. Bazı kişilerin kafa derisinde hiç saç kökü kalmaz, bazı insanlarda ise saçın bazı bölgelerinde dökülme yaşandığı için, bölgesel saç ekimi düşünülür. Deneyimli bir saç ekimi merkezi ile çalışarak, saç ekiminden önce iyi bir saç tasarımı yaptırmak ve ekilecek saç kökü yani greft miktarını doğru orantılatmak mümkündür. Yine ekilecek greft sayısında; saç derisindeki boşluk, kişinin saç yoğunluğu ve saç ekiminde kullanılan teknik belirleyici olur. Çünkü tüm kafa derisinde boşluk olan kişiler için bazen 2-3 seansta saç ekimi önerilebilir.

Saç Ekiminde Hangi Teknik Daha Çok Saç Kökü Nakletme Olanağı Yaratır?

FUT tekniğinde; ilk olarak saç derisinden şeritler halinde saçlı deri çıkartılır. Sonraki operasyonda, şeritlerin üzerinde yer alan saç kökleri kelleşen bölgelere nakledilir. Yani tek seferde ancak belli oranda saç kökü nakletme olanağı yaratan bir uygulamadır. FUE tekniğinde ise operasyon anında enseden alınan sağlıklı kökler, kelleşen bölgelere nakledilir. Yani FUE tekniği ile saç ekiminde, oldukça fazla saç kökü nakletmek mümkündür.

Geniş Alanlara Saç Ekiminde Greft Sayısı

Genetik saç dökülmelerinde, erken önlem alınmadığında hızlı bir kellik meydana gelir. Tüm kafa derisindeki saç köklerinin birkaç ay içinde dökülmesi mümkündür. Geniş alanlara saç ekiminde; ekilmesi gereken saç kökü miktarı oldukça fazladır. Tepe ve alın kısmı gibi daha çok dikkat çeken bölgelere, saçlar sık ekilirken ense bölgesi sadece sıklaştırılır. Geniş alanlara saç ekimi genellikle FUE tekniği ile yapılır. Çünkü daha fazla saç kökü nakletme olanağı yaratır. FUE tekniği ile yaklaşık 4000-4500 saç kökü, tek seferde ekilir. Yine mega seans saç ekiminde iki seansta ekilen saç köklerinin, tek seansta ekilmesi mümkündür.

Bölgesel Saç Ekiminde Greft Sayısı

Bölgesel saç ekiminde; saçın tepe ve alın bölgesi veya saç kıran sebebi ile oluşmuş bazı kel bölgeler, saç ekilerek kapatılır. Tepe ve alın bölgesindeki, boşluk miktarına göre 2000-3000 saç kökü yeterli olabilmektedir. Saç kıran hastalığı sebebi ile oluşan saç dökülmelerinde, daha az saç kökü gerekli olur. Yani tüm saç ekimi işlemlerinde kişinin saç yoğunluğu ve kelleşen bölgenin ebatları dikkate alınarak, saç ekiminde greft sayısı hesaplanır.