Share This:
Share This:

Saç Ekiminde Hangi Bölgeden Kök Alınmalıdır?

Dünyada yapılan saç ekimi operasyonları, bizim ülkemizde kullanılan yöntemler ile aynıdır. Kliniklerimizde görev yapan uzman doktorlarımız, zaman zaman birçok Avrupa ülkesine giderek, oralarda yapılan saç ekimindeki yenilikleri yakından takip eder. Tüm dünyada saç ekimi için ilk tercih olarak ense bölgesinde yer alan saç kökleri kullanılır. Çünkü bu bölgede yer alan saç kökleri, diğer bölgelere oranla çok daha sağlıklıdır. Genetik saç dökülmesinde en son dökülen bölge, ensede yer alan saçlardır. Saç ekimi konusunda deneyimli doktorlar, ilk olarak ense bölgesini tıraş ederek, bu bölgede yer alan köklerinin daha kolay seçilmesini sağlar. Ardından ise ensede yer alan saç kökleri titizlikle seçilerek, kelleşen bölgelere nakledilir.

Saçlarının Tamamı Dökülen Kişilere Saç Ekimi

Saç ekimi operasyonlarında, donör bölge oldukça önemlidir. Çünkü sağlıklı saçlar seçilip ekildiğinde, çok daha kolay deriye uyum sağlar. Bölgesel saç ekiminde, genellikle ense bölgesinde yer alan kökler kullanılır. Fakat kafasında komple kellik oluşan kişiler için, kıl kökleri ilk tercih olarak sakal ve bıyık kıllarıdır. Saç yapısı ile benzerlik gösteren bu kıllar, kafa derisine de daha kolay uyum sağlar. Sakal ve bıyık bölgesinde de uygun kök bulunmayanlar için vücut kıllarından saç ekimi gerçekleştirilmektedir. Özellikle göğüs ve sırt kılları, diğer bölgelere göre saç ekimi için daha uygun olacaktır.

Enseden seçilerek alınan saç kökleri; daha uzun ömürlüdür. Genellikle kişinin hayatı boyunca dökülmez. Enseden saç kökü alınarak gerçekleştirilen saç ekiminden sonra aynı bölgede tekrar saç çıkmaz. Ense bölgesinden 2000 saç kökü alınması her hangi bir fark yaratmayacaktır.

Sakal ve bıyık bölgesinden saç ekimi için alınan kökler; bu bölgelerden tekrar sakal ve bıyık çıkmaz.

Vücut bölgesinden saç ekimi için alınan kökler; saç ekimi için alınan göğüs ve sırt kılları da tekrar çıkmayacaktır. Fakat görünen bir bölge olmadığı için, dikkat çekmez. Saç derisine ekilen vücut kılları, kısa süre içinde uyum sağlar. Kafa derisinde daha güzel beslenen bu kıllar, zamanla kalın ve daha sert bir hal alarak saça benzer.