Share This:
Share This:

Saç Ekiminde Kişiye Özel Kullanılan Teknikler Nelerdir?

Saç ekiminde son yıllarda yaşanan gelişmeler ışığında, saç dökülmesi ve kellik sorunu yaşayan kişilerin bu sorunlarına çok kısa sürede çözüm bulunmaktadır. Saç ekimi için günümüzde kullanılan FUT ve FUE yöntemleri bulunmaktadır.

Saç ekiminde kişiye özel kullanılan teknikler ise genellikle FUE tekniği ve bu tekniğin alt gruplarıdır. Özellikle FUE saç ekim yönteminin alt grupları, kişiye çok çeşitli saç ekim yöntemlerini sunmaktadır.

Saç Ekiminde Kişiye Özel Kullanılan Teknikler

MikroMotor FUE tekniği, Gold FUE tekniği, Perkutan FUE tekniği, Manuel FUE ve Kalem FUE tekniği saç ekiminde kişiye özel kullanılan teknikler arasında yer alır. Bu saç ekim tekniklerini kişi hem kendi fiziki şartlarına göre, hem de isteklerine göre belirleyebilmektedir. Örneğin, Gold FUE tekniği ile saç ekimi gerçekleştirilen kişiler, hassas kafa derisine sahiptir. Saç ekim sırasında, yara oluşma riskini azaltmak adına bu saç ekim tekniği tercih edilmektedir.

Fiziki özelliklerin yanında, tıraşsız saç ekimi isteyen kişiler ise Manuel FUE ya da Kalem FUE tekniğini tercih etmektedir. Saç ekimi adına kişiye özel olarak uygulanan tekniklerin her birinin, kendine has özellikleri bulunmaktadır.

Saç Ekiminde Kişiye Özel Kullanılan Tekniklerin Belirlenmesine Etken Olan Faktörler

Saç ekiminde kişiye özel tekniklerin belirlenmesine, birçok faktör etkili olmaktadır. Kişinin genel özellikleri, saç ekimi ve sonrası için ayırabileceği süre ve saç ekimi için ayırabileceği ücret bu faktörler arasındadır. Ancak saç ekiminde kişiye özel kullanılan tekniklerin belirlenmesinde, kişisel özellikler ve tercihler daha etkendir.

Kişiye özel saç ekim yöntemin belirlenmesinde, öncelikle saç ekimi yaptıracak kişiye özel dosya hazırlanmaktadır. Hazırlanan dosyada, saç dökülmesi ve kelleşmenin olduğu bölgelerin fotoğrafları ile saç köklerinin alınacağı bölgelerin fotoğrafları yer almaktadır. Bu fotoğrafların detaylı bir şekilde çekilmesi, kişiye özel saç ekim yöntemini belirlemek açısından oldukça önemlidir.

Hazırlanan dosya sonrasında, saç kökünün sınıflandırılması, donör alanının uygunluğu, saç ve saç derisinin özellikleri belirlenmekte ve bu veriler ışığında kişiye özel saç ekim yöntemine karar verilmektedir. Bu denli araştırılarak yapılan saç ekimi operasyonunda, diğer saç ekim uygulamalarından daha fazla verim alınması mümkündür.